Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava pro šnečky

Potrava je jednou z nejdůložitějších věcí pro šneky potřebná. Šnek sice pár dnů dokáže přežít bez potravy, ale potřebuje prostě něco zeleného. Tady se dozvíte, co šnekům podávat, jak to připravovat, kde to sehnat, co byste měli a co naopek nesmíte. Tak jen čítejte, snad vám to pomůže :)

Co rád jím...

Co se týče šnekova pravidelného jídelníčku, není nijak složité mu jídlo obstarat. Pokud aspoň trochu doma jíte zeleninku, není to problém - Třeba já mám taťku, co má bezlebkovou dietu (znamená že nemůže nic s moukou - delá se mu po tom špatně) takže tátovým hlavním jídlem je ovoce a zelenina, takže já mám o jídlo téměř postaráno xD Není problém nechat šnekovi od oběda okurku že..

Tráva, rostlinky

Hlavní složkou potravy bývá tráva a rostlinky. Zelená potrava je pro šneka základem a potřebují jí dostatek stále u sebe. Šnek samozdřejmě ocení, když mu ve výběhu (pokud máte výběh) necháte růst trávu. Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška. Podáváme ji (jak se dozvíte níže jak často podávat potravu) každé ráno a večer trochu zvlhčenou. Stačí jí namočit a dát jí šnekům, aby nejedli seschlou kytku. Do výběhu nebo terária můžete umístit rostlinky jako je Smetánka lékařská (pampeliška), kopřivy, lopuchy a podobný plevel.

Zeleninka, ovoce

Tak já osobně miluju servírování ovoce a zeleninky. Šnekům totiž můžete dát téměř cokoli! Máte na výběr ze spousty druhů a všelijakých pro ně pochoutek. Sami musíte přijít na to, co má váš šnek rád a to mu poctivě podávat. Osobně doporučuji hlavně okurky, se kterými si šnečci zařučeně pohrají! provrtávají do jejich středů díry, protože je to tam nejměkčí. Okusují je a sloupávají slupku. Dále je dobrým zdrojem energie jablko, které též okoušou a stačí jim i pouhá šlupka na "ostrouhání" kterou oni doslova vylížou aby tam nezbyl ani kus jablka. Mým šnečkům třeba chutná i ananas, doporučuju též salát a mrkev. Můžete podávat i exotické druhy ovoce, šneci přijmou skoro všechno. S jídlem to ale nepřehánějte! (viz. rubrika níže- kolik dávat)...
Šnečci milují okurky...

Doplňková krmiva

Aby byl váš šneček takzvaně fit, existuje spousty možnustí jak mu pomoci. A teď mluvím hlavně o ulitce. Zejména u mladinkých šnečků je potřeba podávat doplňková krmiva, která prospívají stavbě ulity a která obsahují např. vápník. Takovýmkrmivem je sépiová kost. Seženete ji téměř v každém zverimexu za nízké ceny, podle toho kde nakupujete (u nás 15-28 Kč). Také můžete obden podávat mouku (pokud máte mladé tak každý den) při které plžíci nabývají na váze. Občas stačí mouky TROŠKU rozsypat na hromádečku, jenom tolik kolik myslíte že šnečci snědí. Do mysky totiž nechodí tak často, ale já mám vyzkoušené, že z kůry ji na 100% snědí (aspoň ti moji).
Sépiová kost zaujmula i Šmoulinku...

Jak často podávat potravu?

Potravu podáváme každý den. Hlavním jídlem je pampeliška, kterou bychom měli dávat plžům vždy. Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku. Sépiovou kost můžeme nechat v teráriu nebo výběhu pořád (já osobně ji tam mám furt) hlavně pokud máte mladé. Moukou podáváme obden a pokud máme mladé tak taky každý den, protože si potřebují vybudovat dobrou stavbu ulitky, aby byla pevná.

Kolik potravy dávat?

Šnekům musíme dát vždy tolik potravy, aby ani nezůstala, ale ani šnekům nechyběla. To znamená akorát. Nepodávejte šnečkům každý den několik trsů pampelišek a 10 okurek a k tomu 5 kusů jablka. Dejte jim tam tolik, aby vyzbylo na všechny (podle počtu zvířat) máte-li 2 šnečky, stačí 4 lístky pampelišky a 2 orkurky. Pokud stačit nebude, doplníte. Vždycky je lepší přidávat, než pak sbírat zbytky potravy! Pokud máte v teráriu nebo ve výběhu třeba 4 okurky 3 dny, tak je alespoň opláchněte a vyčistěte. Pokud ani pak nebudou mít šnečci zájem, nezbývá nic jiného než ji vyhodit.

Na co dávat pozor

Pozor při krmení si musíme dát na několik věcí. Dávejte si pozor (ve výběhu) když podáváte sladké ovoce (jablko, ananas). Hrozí vám totiž výskyt dotěrných mravenců, kvůli kterým, pokud se hodně rozmnoží, budete pravděpodobně muset stěhovat výběh. Ale prosímvás, nestěhujte ho jakmile uvidíte prvního mravence jak přelízá výběh... Jinak si dávejte pozor, aby strava kterou podáváte nebyla moc seschlá, s plísní, s nečistotami, příp. jinak poškozená. Můžete způsobit problémy šnekům. Co se týče mouky, kterou dáváte do terária či výběhu, NIKDY ji nenechávejte (platí hlavně ve výběhu) venku!!! Pokud ji necháte přes noc venku, stane se vám z ní těsto (vím z vlastní zkušenosti).. Jakmile se z ní ale stane těsto, do kterého nalezou šneci, stane se z ní také lepidlo a šnekům pak dělá problémy z misky vylést. Proto nebuďte radši líní a zandavejte ji. Sépiovou kost můžete nechat, nebo ji aspoň dejte někam kam tolik neprší nebo tak.

Dotazy?

Tak to je snad vše co bych vám k tomu řekla :) Pokud máte nějaký dotaz, nejsem si jistá, jetsli ho zodpovím xD Ale budu se snažit, tak napište do návštevní knížky nebo sem do komentářů =)


Ananas my rádi :)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: problem s ulitou

(natka, 8. 3. 2015 19:27)

tak jim skus ZASADIT DO ROHU TROCHU PŠENICE A NEBO ČÍNSKÉ ZELÍ NEBO NORMÁLNÍ SALÁT

prosim o radu

(marie, 5. 12. 2014 7:44)

šneci mi moc nejedí jsou porad zahrabani a maji zda se mi hodne krehke ulitky.co s tim dekuji moc marie

mladí šnečci

(Renča, 26. 12. 2014 14:06)

ahoj mám 4 mladé šnečky potravu dávám každý den a sépiovou kost v terárku mají ale ulity mají mněké nevím co stím prosím o radu

Re: mladí šnečci

(natka, 8. 3. 2015 19:23)

tak jim skus dát do rohu zasadit pšenici a uvidíš

mouka

(lenka, 29. 1. 2015 8:52)

mouka se dava snekum, ktere chceme snist. Tloustnou po ní a pak je to zabije.

ŠNEK

(KATKA, 21. 1. 2015 14:34)

KDY ŠNEK VSTÁVÁ ????????????

šneci

(petr, 3. 1. 2015 12:55)

jaké kytky jím dát?

Otázka

(Pavlína, 2. 12. 2014 17:08)

Nevíte jestli mám mí šneky v zimě krmit,když mají zimní spánek???Děkuji

podestylka

( Alenka, 24. 11. 2014 14:57)

Jakou podestylku maji mit v zime ? (V lete to je trava ale co kdyz snezi a moje snecci ne nezazimovali )

Podestílka

(Lina, 2. 11. 2014 15:33)

Jak se často mění podestílka

sneky co potrebuji

(amalie, 22. 10. 2014 8:47)

muzu se zeptat jakou hlinu maj myt

Re: sneky co potrebuji

(LENKA, 27. 10. 2014 16:32)

KOKOSOVOU:) ALE i normalni koupenou klasiku:)

Re: sneky co potrebuji

(Lina, 2. 11. 2014 15:30)

Jaký šnek ..... Šnek africký kokosovou drtˇ .....45kč,Normalní šnek domací (venku) stačí normalní hlína zadara

mušky

(Kačka, 21. 10. 2014 12:44)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat co mám dělat aby šnečci neměli v boxu dotěrné mušky? :-( Je to pro ně nebezpečné? děkuji za odpovědi

Re: mušky

(Lina, 2. 11. 2014 15:28)

Né není mužky se tam vílíhly ze zůstaleho ovoce nemusíš se bát

♀♂?

(Viktorie, 22. 10. 2014 16:40)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli nevíte jak se u šnečků pozná pohlaví.:-) Jinak moc pěkný článek. :)

Re: ♀♂?

(Anet, 1. 11. 2014 19:45)

Šneci jsou hermafroditi!! :D
To znamená, že nemají oddělená pohlaví. :)

Re: ♀♂?

(Lina, 2. 11. 2014 15:24)

To by m2 taky zajímalo

Začnu chovat šneky ale co mám udělat

(Lina, 2. 11. 2014 15:23)

Budu mít malého šneka sepiovou kost mám nechala jsem kokosovou podestílku ve vodě 30 min. stačí mu na pití malé víško od jogurtu ????

Zimní spánek

(Anet, 1. 11. 2014 19:42)

Ahoj :)
Chtěla bych se zeptat, jestli vadí, když šnek nemá zimní spánek?
Myslím jako, že když šneka na podzim nevypustím a nechám si ho v terárku i přes zimu a budu ho krmit, tak jestli mu to nějak neublíží? :(


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20

následující »