Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava pro šnečky

Potrava je jednou z nejdůložitějších věcí pro šneky potřebná. Šnek sice pár dnů dokáže přežít bez potravy, ale potřebuje prostě něco zeleného. Tady se dozvíte, co šnekům podávat, jak to připravovat, kde to sehnat, co byste měli a co naopek nesmíte. Tak jen čítejte, snad vám to pomůže :)

Co rád jím...

Co se týče šnekova pravidelného jídelníčku, není nijak složité mu jídlo obstarat. Pokud aspoň trochu doma jíte zeleninku, není to problém - Třeba já mám taťku, co má bezlebkovou dietu (znamená že nemůže nic s moukou - delá se mu po tom špatně) takže tátovým hlavním jídlem je ovoce a zelenina, takže já mám o jídlo téměř postaráno xD Není problém nechat šnekovi od oběda okurku že..

Tráva, rostlinky

Hlavní složkou potravy bývá tráva a rostlinky. Zelená potrava je pro šneka základem a potřebují jí dostatek stále u sebe. Šnek samozdřejmě ocení, když mu ve výběhu (pokud máte výběh) necháte růst trávu. Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška. Podáváme ji (jak se dozvíte níže jak často podávat potravu) každé ráno a večer trochu zvlhčenou. Stačí jí namočit a dát jí šnekům, aby nejedli seschlou kytku. Do výběhu nebo terária můžete umístit rostlinky jako je Smetánka lékařská (pampeliška), kopřivy, lopuchy a podobný plevel.

Zeleninka, ovoce

Tak já osobně miluju servírování ovoce a zeleninky. Šnekům totiž můžete dát téměř cokoli! Máte na výběr ze spousty druhů a všelijakých pro ně pochoutek. Sami musíte přijít na to, co má váš šnek rád a to mu poctivě podávat. Osobně doporučuji hlavně okurky, se kterými si šnečci zařučeně pohrají! provrtávají do jejich středů díry, protože je to tam nejměkčí. Okusují je a sloupávají slupku. Dále je dobrým zdrojem energie jablko, které též okoušou a stačí jim i pouhá šlupka na "ostrouhání" kterou oni doslova vylížou aby tam nezbyl ani kus jablka. Mým šnečkům třeba chutná i ananas, doporučuju též salát a mrkev. Můžete podávat i exotické druhy ovoce, šneci přijmou skoro všechno. S jídlem to ale nepřehánějte! (viz. rubrika níže- kolik dávat)...
Šnečci milují okurky...

Doplňková krmiva

Aby byl váš šneček takzvaně fit, existuje spousty možnustí jak mu pomoci. A teď mluvím hlavně o ulitce. Zejména u mladinkých šnečků je potřeba podávat doplňková krmiva, která prospívají stavbě ulity a která obsahují např. vápník. Takovýmkrmivem je sépiová kost. Seženete ji téměř v každém zverimexu za nízké ceny, podle toho kde nakupujete (u nás 15-28 Kč). Také můžete obden podávat mouku (pokud máte mladé tak každý den) při které plžíci nabývají na váze. Občas stačí mouky TROŠKU rozsypat na hromádečku, jenom tolik kolik myslíte že šnečci snědí. Do mysky totiž nechodí tak často, ale já mám vyzkoušené, že z kůry ji na 100% snědí (aspoň ti moji).
Sépiová kost zaujmula i Šmoulinku...

Jak často podávat potravu?

Potravu podáváme každý den. Hlavním jídlem je pampeliška, kterou bychom měli dávat plžům vždy. Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku. Sépiovou kost můžeme nechat v teráriu nebo výběhu pořád (já osobně ji tam mám furt) hlavně pokud máte mladé. Moukou podáváme obden a pokud máme mladé tak taky každý den, protože si potřebují vybudovat dobrou stavbu ulitky, aby byla pevná.

Kolik potravy dávat?

Šnekům musíme dát vždy tolik potravy, aby ani nezůstala, ale ani šnekům nechyběla. To znamená akorát. Nepodávejte šnečkům každý den několik trsů pampelišek a 10 okurek a k tomu 5 kusů jablka. Dejte jim tam tolik, aby vyzbylo na všechny (podle počtu zvířat) máte-li 2 šnečky, stačí 4 lístky pampelišky a 2 orkurky. Pokud stačit nebude, doplníte. Vždycky je lepší přidávat, než pak sbírat zbytky potravy! Pokud máte v teráriu nebo ve výběhu třeba 4 okurky 3 dny, tak je alespoň opláchněte a vyčistěte. Pokud ani pak nebudou mít šnečci zájem, nezbývá nic jiného než ji vyhodit.

Na co dávat pozor

Pozor při krmení si musíme dát na několik věcí. Dávejte si pozor (ve výběhu) když podáváte sladké ovoce (jablko, ananas). Hrozí vám totiž výskyt dotěrných mravenců, kvůli kterým, pokud se hodně rozmnoží, budete pravděpodobně muset stěhovat výběh. Ale prosímvás, nestěhujte ho jakmile uvidíte prvního mravence jak přelízá výběh... Jinak si dávejte pozor, aby strava kterou podáváte nebyla moc seschlá, s plísní, s nečistotami, příp. jinak poškozená. Můžete způsobit problémy šnekům. Co se týče mouky, kterou dáváte do terária či výběhu, NIKDY ji nenechávejte (platí hlavně ve výběhu) venku!!! Pokud ji necháte přes noc venku, stane se vám z ní těsto (vím z vlastní zkušenosti).. Jakmile se z ní ale stane těsto, do kterého nalezou šneci, stane se z ní také lepidlo a šnekům pak dělá problémy z misky vylést. Proto nebuďte radši líní a zandavejte ji. Sépiovou kost můžete nechat, nebo ji aspoň dejte někam kam tolik neprší nebo tak.

Dotazy?

Tak to je snad vše co bych vám k tomu řekla :) Pokud máte nějaký dotaz, nejsem si jistá, jetsli ho zodpovím xD Ale budu se snažit, tak napište do návštevní knížky nebo sem do komentářů =)


Ananas my rádi :)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dobrý den

(Anonym, 7. 8. 2016 9:42)

Mužu dát do terária normální hlínu ze zahrádky

Re: Dobrý den

(Barbora Dvořáková , 20. 11. 2016 10:50)

no....nejsou v něm živiny které by ten substrát mněl obsahovat takže ne

Re: Dobrý den

(Karolína, 12. 3. 2017 14:54)

Ano mohou

Re: Dobrý den

(Karolína, 12. 3. 2017 14:56)

Ano mohou

Re: Dobrý den do terária dávejte kupovanou hlínu pro šneka

(Aneta, 9. 4. 2017 7:14)

Protože ta hlína pro šneky je každý den navlchčená ale musíte jí měnit

Re: Dobrý den

(Ment, 22. 9. 2017 22:37)

Nemůžete!!!!

Prázdná ulita

(Jana Havlíková, 21. 9. 2017 17:02)

Dobrý den,
může šnek sežrat šneka? Abych byla přesná Oblovka Oblouku?
Asi to zní hloupě, ale ráno jsem přišla do terária a chyběl mi šnek a zůstala po něm jen ulita.
Děkuji za odpověď.
Jana

skořápky od vajec

(Růžičková, 25. 8. 2017 6:07)

Mohu je podávat místo sépiové kosti . a mohu je nechat jen tak nebo je mám rozdrtit .

Muze jist houby?

(Lucie, 4. 8. 2017 17:27)

Dobrý den může jíst africký šnek houby??

Mňamka pro moje šnečky

(Štěpán Gajdoš, 31. 7. 2017 20:26)

Moji šnečci mají nejradši vodní meloun,okurek.

Dotaz

(Denisa Miturová, 11. 7. 2017 17:49)

Kolik máš šneků

Moc mi to pomohlo děkuji

(Vanesa, 7. 7. 2017 8:25)

Můj šnek se má moc dobře je mu i dobře a já jsem ráda že žádné doťerné mravence nemá. Moc vám ďekuju

Proč se šnek zahrabává?

(Tereza, 13. 5. 2017 8:09)

Dobrý den můžu se zeptat proč se šnek zahrabává? Každý ráno když ho jdu krmit ho hledám a je zahrabaný v hlíně.. Proč to dělá?
Pak ještě už dva dny neudělal "bobek" přitom tam má jídla dost...

Re: Proč se šnek zahrabává?

(Barbora , 19. 6. 2017 14:03)

Mě to šnek dělal, když neměl ideální teplotu.. od té doby co mám krabici s ním zachumlanou v dece, tak už se nezahrabává

proč můj šnek "špulí" pusu?

(Horová Aneta, 16. 6. 2017 13:49)

Zdá se to být divné, ale můj šnek pořád špulí pusu, a nezdá se to být dobré znamení. Neví někdo prosím, co to má znamenat? PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ!

šnek na hranici smrti

(mangle, 4. 5. 2017 15:55)

dam vam radu když je váš šnek na hranici smrti protože jste na šneka zapoměly nabo podobny případ namočte ho anechte plavat v menší mističce (pozor dajte malo vody) a šneka nechte plavat 2 minuty. pak ho dejte na čerstvý vzduch a blízko něj umístěte pár stébel trávy

nove zvířatko

(mangle, 4. 5. 2017 15:10)

chtěla bych se zeptat můžu chovat i zahradní šneky?????

My milujeme okurku

(Vanesa, 9. 4. 2017 7:08)

My milujeme okurku protože nám moc chutná

otazka

(nela , 1. 1. 2017 14:24)

dobry den muzou sneci testoviny?

Re: otazka

(Karolína, 12. 3. 2017 14:52)

Ano mohou


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20

následující »