Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava pro šnečky

Potrava je jednou z nejdůložitějších věcí pro šneky potřebná. Šnek sice pár dnů dokáže přežít bez potravy, ale potřebuje prostě něco zeleného. Tady se dozvíte, co šnekům podávat, jak to připravovat, kde to sehnat, co byste měli a co naopek nesmíte. Tak jen čítejte, snad vám to pomůže :)

Co rád jím...

Co se týče šnekova pravidelného jídelníčku, není nijak složité mu jídlo obstarat. Pokud aspoň trochu doma jíte zeleninku, není to problém - Třeba já mám taťku, co má bezlebkovou dietu (znamená že nemůže nic s moukou - delá se mu po tom špatně) takže tátovým hlavním jídlem je ovoce a zelenina, takže já mám o jídlo téměř postaráno xD Není problém nechat šnekovi od oběda okurku že..

Tráva, rostlinky

Hlavní složkou potravy bývá tráva a rostlinky. Zelená potrava je pro šneka základem a potřebují jí dostatek stále u sebe. Šnek samozdřejmě ocení, když mu ve výběhu (pokud máte výběh) necháte růst trávu. Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška. Podáváme ji (jak se dozvíte níže jak často podávat potravu) každé ráno a večer trochu zvlhčenou. Stačí jí namočit a dát jí šnekům, aby nejedli seschlou kytku. Do výběhu nebo terária můžete umístit rostlinky jako je Smetánka lékařská (pampeliška), kopřivy, lopuchy a podobný plevel.

Zeleninka, ovoce

Tak já osobně miluju servírování ovoce a zeleninky. Šnekům totiž můžete dát téměř cokoli! Máte na výběr ze spousty druhů a všelijakých pro ně pochoutek. Sami musíte přijít na to, co má váš šnek rád a to mu poctivě podávat. Osobně doporučuji hlavně okurky, se kterými si šnečci zařučeně pohrají! provrtávají do jejich středů díry, protože je to tam nejměkčí. Okusují je a sloupávají slupku. Dále je dobrým zdrojem energie jablko, které též okoušou a stačí jim i pouhá šlupka na "ostrouhání" kterou oni doslova vylížou aby tam nezbyl ani kus jablka. Mým šnečkům třeba chutná i ananas, doporučuju též salát a mrkev. Můžete podávat i exotické druhy ovoce, šneci přijmou skoro všechno. S jídlem to ale nepřehánějte! (viz. rubrika níže- kolik dávat)...
Šnečci milují okurky...

Doplňková krmiva

Aby byl váš šneček takzvaně fit, existuje spousty možnustí jak mu pomoci. A teď mluvím hlavně o ulitce. Zejména u mladinkých šnečků je potřeba podávat doplňková krmiva, která prospívají stavbě ulity a která obsahují např. vápník. Takovýmkrmivem je sépiová kost. Seženete ji téměř v každém zverimexu za nízké ceny, podle toho kde nakupujete (u nás 15-28 Kč). Také můžete obden podávat mouku (pokud máte mladé tak každý den) při které plžíci nabývají na váze. Občas stačí mouky TROŠKU rozsypat na hromádečku, jenom tolik kolik myslíte že šnečci snědí. Do mysky totiž nechodí tak často, ale já mám vyzkoušené, že z kůry ji na 100% snědí (aspoň ti moji).
Sépiová kost zaujmula i Šmoulinku...

Jak často podávat potravu?

Potravu podáváme každý den. Hlavním jídlem je pampeliška, kterou bychom měli dávat plžům vždy. Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku. Sépiovou kost můžeme nechat v teráriu nebo výběhu pořád (já osobně ji tam mám furt) hlavně pokud máte mladé. Moukou podáváme obden a pokud máme mladé tak taky každý den, protože si potřebují vybudovat dobrou stavbu ulitky, aby byla pevná.

Kolik potravy dávat?

Šnekům musíme dát vždy tolik potravy, aby ani nezůstala, ale ani šnekům nechyběla. To znamená akorát. Nepodávejte šnečkům každý den několik trsů pampelišek a 10 okurek a k tomu 5 kusů jablka. Dejte jim tam tolik, aby vyzbylo na všechny (podle počtu zvířat) máte-li 2 šnečky, stačí 4 lístky pampelišky a 2 orkurky. Pokud stačit nebude, doplníte. Vždycky je lepší přidávat, než pak sbírat zbytky potravy! Pokud máte v teráriu nebo ve výběhu třeba 4 okurky 3 dny, tak je alespoň opláchněte a vyčistěte. Pokud ani pak nebudou mít šnečci zájem, nezbývá nic jiného než ji vyhodit.

Na co dávat pozor

Pozor při krmení si musíme dát na několik věcí. Dávejte si pozor (ve výběhu) když podáváte sladké ovoce (jablko, ananas). Hrozí vám totiž výskyt dotěrných mravenců, kvůli kterým, pokud se hodně rozmnoží, budete pravděpodobně muset stěhovat výběh. Ale prosímvás, nestěhujte ho jakmile uvidíte prvního mravence jak přelízá výběh... Jinak si dávejte pozor, aby strava kterou podáváte nebyla moc seschlá, s plísní, s nečistotami, příp. jinak poškozená. Můžete způsobit problémy šnekům. Co se týče mouky, kterou dáváte do terária či výběhu, NIKDY ji nenechávejte (platí hlavně ve výběhu) venku!!! Pokud ji necháte přes noc venku, stane se vám z ní těsto (vím z vlastní zkušenosti).. Jakmile se z ní ale stane těsto, do kterého nalezou šneci, stane se z ní také lepidlo a šnekům pak dělá problémy z misky vylést. Proto nebuďte radši líní a zandavejte ji. Sépiovou kost můžete nechat, nebo ji aspoň dejte někam kam tolik neprší nebo tak.

Dotazy?

Tak to je snad vše co bych vám k tomu řekla :) Pokud máte nějaký dotaz, nejsem si jistá, jetsli ho zodpovím xD Ale budu se snažit, tak napište do návštevní knížky nebo sem do komentářů =)


Ananas my rádi :)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

šnečci

(marie, 23. 6. 2015 14:17)

Co když šnečkovi praskne ulita☺

Re: šnečci

(Marie, 20. 9. 2015 20:17)

Kdyz praskne ulita mas mu uvarit hermankovy caj ale musi byt vlazny

Mix zelenina

(Marie, 20. 9. 2015 20:13)

Muze byt mrkev s vodou a jablkem

potrava

(adela, 2. 9. 2015 20:24)

Ahojky stal se mi takova prihoda a chci se s vama o ni podelit. :) Mela jsem strasnou chut na zeleninku a tak jsem si udelala zeleninovi salat. Zrovna jsem sneka mela pustenyho a hlidala jsem ho. Tak jsem si ten salat udelala a potom se mi strasne chtelo na zachod, tak jsem si tedy zasla. Prisla jsem a snek nikde. Tak jsem se tedy po 10 minutach srovnala, ze uz asi snek nebude. Tak jsem si chtela dat ten salat a uvidela jsem sneka ja tam snedl pulku salatu.
Mooooc se mi ulevilo !!! :D

Kaocndj

(Kokokokokoko, 26. 8. 2015 8:48)

Ahoj máš pěkne šneky

Albin

(Albim, 13. 8. 2015 13:41)

Albin

Mouka

(Sabi, 10. 8. 2015 17:10)

Mám 8 šneků-7 jantarek obecných,a z toho 1 dospělou...a 1 pásovku hajní...kolik mouky a jakou jim mam dat?????

mouka

(Katka, 10. 8. 2015 11:56)

dobrý den bojím se dát mouku a jakou mouku mu mám dát ? prosím o radu má trochu měkkou ulitku

MOUKU NE!!!!

(katka, 19. 7. 2015 23:17)

MOUKU NIKDY!!
Mouku totiž nenajdou běžně v přírodě, tímhle šneky zabíjíte a obzvláš ty malé! Mouka je ostatně jed i pro lidi :)

Re: MOUKU NE!!!!

(lada, 9. 8. 2015 21:00)

nezlobte se,... ale co jíte za pečivo???

první den

(tereza, 28. 6. 2015 9:03)

poradite my jestly se může dávat sepijová kost i šnekům které najdete na zahradě

Ulity pro šneky

(Alena , 27. 6. 2015 16:23)

Moc se mi líbí jak jste to napsala , moc mi to pomohlo chci se zeptat, mám mladého šneka , a bojím se že mi umře proto že má ještě křehkou ulitu ........
co si myslíte vy ????????

podestylka

(martas, 9. 5. 2015 14:26)

A mužů mu dat za podestýlku hobliny?

Re: podestylka

(stepan1999, 6. 6. 2015 14:43)

nedrží tolik vlhkost a po čase zapáchá......nejvhodnější je lignocel (kokosová drť)

Re: podestylka

(Alby, 18. 6. 2015 14:41)

Ne to ne

Re: podestylka

(m, 23. 6. 2015 18:35)

Ne kokosovou podestilku

Mám Hodně šneků

(Laura, 19. 6. 2015 15:33)

Mám 9 šneků. Kolik jídla jim mám dát dohromady?

šnek

(Vilém, 16. 6. 2015 19:07)

Výborný. Moc mi to pomohlo, nikde jsem nemohl nic najít jen tady.

prohlidka

(martin, 22. 5. 2015 12:10)

dobrý den,rád bych se jel podívat na nějakou chovnou stanici,ne farmu a podíval se na snecky.co mi doporučíte.?děkuji

Re: prohlidka

(stepan1999, 6. 6. 2015 14:40)

Pro začátečníky je nejvhodnější Lissachatina fulica....je nenáročná a dorůstá úctyhodných rozměrů.....


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20

následující »