Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava pro šnečky

Potrava je jednou z nejdůložitějších věcí pro šneky potřebná. Šnek sice pár dnů dokáže přežít bez potravy, ale potřebuje prostě něco zeleného. Tady se dozvíte, co šnekům podávat, jak to připravovat, kde to sehnat, co byste měli a co naopek nesmíte. Tak jen čítejte, snad vám to pomůže :)

Co rád jím...

Co se týče šnekova pravidelného jídelníčku, není nijak složité mu jídlo obstarat. Pokud aspoň trochu doma jíte zeleninku, není to problém - Třeba já mám taťku, co má bezlebkovou dietu (znamená že nemůže nic s moukou - delá se mu po tom špatně) takže tátovým hlavním jídlem je ovoce a zelenina, takže já mám o jídlo téměř postaráno xD Není problém nechat šnekovi od oběda okurku že..

Tráva, rostlinky

Hlavní složkou potravy bývá tráva a rostlinky. Zelená potrava je pro šneka základem a potřebují jí dostatek stále u sebe. Šnek samozdřejmě ocení, když mu ve výběhu (pokud máte výběh) necháte růst trávu. Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška. Podáváme ji (jak se dozvíte níže jak často podávat potravu) každé ráno a večer trochu zvlhčenou. Stačí jí namočit a dát jí šnekům, aby nejedli seschlou kytku. Do výběhu nebo terária můžete umístit rostlinky jako je Smetánka lékařská (pampeliška), kopřivy, lopuchy a podobný plevel.

Zeleninka, ovoce

Tak já osobně miluju servírování ovoce a zeleninky. Šnekům totiž můžete dát téměř cokoli! Máte na výběr ze spousty druhů a všelijakých pro ně pochoutek. Sami musíte přijít na to, co má váš šnek rád a to mu poctivě podávat. Osobně doporučuji hlavně okurky, se kterými si šnečci zařučeně pohrají! provrtávají do jejich středů díry, protože je to tam nejměkčí. Okusují je a sloupávají slupku. Dále je dobrým zdrojem energie jablko, které též okoušou a stačí jim i pouhá šlupka na "ostrouhání" kterou oni doslova vylížou aby tam nezbyl ani kus jablka. Mým šnečkům třeba chutná i ananas, doporučuju též salát a mrkev. Můžete podávat i exotické druhy ovoce, šneci přijmou skoro všechno. S jídlem to ale nepřehánějte! (viz. rubrika níže- kolik dávat)...
Šnečci milují okurky...

Doplňková krmiva

Aby byl váš šneček takzvaně fit, existuje spousty možnustí jak mu pomoci. A teď mluvím hlavně o ulitce. Zejména u mladinkých šnečků je potřeba podávat doplňková krmiva, která prospívají stavbě ulity a která obsahují např. vápník. Takovýmkrmivem je sépiová kost. Seženete ji téměř v každém zverimexu za nízké ceny, podle toho kde nakupujete (u nás 15-28 Kč). Také můžete obden podávat mouku (pokud máte mladé tak každý den) při které plžíci nabývají na váze. Občas stačí mouky TROŠKU rozsypat na hromádečku, jenom tolik kolik myslíte že šnečci snědí. Do mysky totiž nechodí tak často, ale já mám vyzkoušené, že z kůry ji na 100% snědí (aspoň ti moji).
Sépiová kost zaujmula i Šmoulinku...

Jak často podávat potravu?

Potravu podáváme každý den. Hlavním jídlem je pampeliška, kterou bychom měli dávat plžům vždy. Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku. Sépiovou kost můžeme nechat v teráriu nebo výběhu pořád (já osobně ji tam mám furt) hlavně pokud máte mladé. Moukou podáváme obden a pokud máme mladé tak taky každý den, protože si potřebují vybudovat dobrou stavbu ulitky, aby byla pevná.

Kolik potravy dávat?

Šnekům musíme dát vždy tolik potravy, aby ani nezůstala, ale ani šnekům nechyběla. To znamená akorát. Nepodávejte šnečkům každý den několik trsů pampelišek a 10 okurek a k tomu 5 kusů jablka. Dejte jim tam tolik, aby vyzbylo na všechny (podle počtu zvířat) máte-li 2 šnečky, stačí 4 lístky pampelišky a 2 orkurky. Pokud stačit nebude, doplníte. Vždycky je lepší přidávat, než pak sbírat zbytky potravy! Pokud máte v teráriu nebo ve výběhu třeba 4 okurky 3 dny, tak je alespoň opláchněte a vyčistěte. Pokud ani pak nebudou mít šnečci zájem, nezbývá nic jiného než ji vyhodit.

Na co dávat pozor

Pozor při krmení si musíme dát na několik věcí. Dávejte si pozor (ve výběhu) když podáváte sladké ovoce (jablko, ananas). Hrozí vám totiž výskyt dotěrných mravenců, kvůli kterým, pokud se hodně rozmnoží, budete pravděpodobně muset stěhovat výběh. Ale prosímvás, nestěhujte ho jakmile uvidíte prvního mravence jak přelízá výběh... Jinak si dávejte pozor, aby strava kterou podáváte nebyla moc seschlá, s plísní, s nečistotami, příp. jinak poškozená. Můžete způsobit problémy šnekům. Co se týče mouky, kterou dáváte do terária či výběhu, NIKDY ji nenechávejte (platí hlavně ve výběhu) venku!!! Pokud ji necháte přes noc venku, stane se vám z ní těsto (vím z vlastní zkušenosti).. Jakmile se z ní ale stane těsto, do kterého nalezou šneci, stane se z ní také lepidlo a šnekům pak dělá problémy z misky vylést. Proto nebuďte radši líní a zandavejte ji. Sépiovou kost můžete nechat, nebo ji aspoň dejte někam kam tolik neprší nebo tak.

Dotazy?

Tak to je snad vše co bych vám k tomu řekla :) Pokud máte nějaký dotaz, nejsem si jistá, jetsli ho zodpovím xD Ale budu se snažit, tak napište do návštevní knížky nebo sem do komentářů =)


Ananas my rádi :)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ředkvičky

(Tereza H., 22. 5. 2015 15:48)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžu šnečkům dávat i ředkvičky

Re: Ředkvičky

(stepan1999, 6. 6. 2015 14:36)

Rozhodně zkus, jestli jim chutnají....nijak jim neublíží....ale já už dopředu vím, že si pochutnají :)

co s tím?

(klarinka, 1. 6. 2015 13:16)

co dělat když šnek má na ulitce prasklinku?

Re: co s tím?

(stepan1999, 6. 6. 2015 14:34)

Když má obyčejnou prasklinu, tak se zvýší přísun vápníku a ona se sama zacelí a nebude ani moc vidět, že praskla, ale pokud se vyloupl kus ulity, tak jsou dvě možnosti....první je, že máte odloupnutý kousek ulity....stačí ho zpátky vložit do místa vylomení a přelepit hadrovou náplastí......druhá možnost....vylouplý kousek se ztratil....musí se mu zasádrovat....a to tím způsobem, že se na ulitu v místě poškození dá čtvereček mokrého obvazu, který se pak oplácá vrstvou sádry.....nechá se zatuhnout a čeká se...sundat se musí asi po dvou až třech tydnech, nekdy i mene, podle velikosti zranění...ulita se hojí velmi rychle....

Hlína

(Tereza, 2. 6. 2015 17:50)

Jak se mám starat o hlínu kamarád mi řekl že mám koupit kokosovou podestýlku tak jak ji mám udržovat??

Re: Hlína

(stepan1999, 6. 6. 2015 14:23)

Pravidelně ráno a večer rosit obyčejným rozprašovačem.


šneci

(eliška malendová, 2. 6. 2015 19:26)

Šneci jsou velice pomalí protože mají velkou ulitu a plazíse protože mají na sobě sliz. Šneci jsou křehky musíme si dávat pozor abychom šneka nevzali do ruk a nezmačkali bi jsme ho

rostou jak zvody

(martin, 2. 6. 2015 18:00)

Děkuji za to že to,to píšete pomohlijstemi a mím,šnečkům taky.:-)

Pohlaví

(Terezka prskavcová, 24. 5. 2015 13:26)

Chtěla bych se zeptat jestli se u Šnečků pozná pihlaví jestli ano tak jak děkuji

Re: Pohlaví

(klariska, 1. 6. 2015 13:17)

šneci jsou obojetníci to znamena ze jsou oboupohlavni

Poděkování

(Prase 123, 29. 5. 2015 20:42)

Moc ti děkuji jsem 100% spokojen :)

ostatní stránky totiž mají třeba nějaké Tropické šneky tak proto jsem tu snahu ocením :) .

Kolik mám dávat krmiva

(Jennifer Řízková, 24. 5. 2015 12:51)

Chtěla bych se zeptat kolik krmiva mám dávat svým šnečkům mám 24 šnečků

Krmivo

(Elizabet Turinská, 24. 5. 2015 12:45)

Chtěla bych se zeptat kolik krmiva mám dávat svým šnečkům mám 24 šnečků

Africký šnek

(jonáš hejlek, 20. 5. 2015 19:33)

Mam šneka který je 16CM dlouhý.
Jí okurku,papriku,pampeliškoví listy,jablko a tak dál.
PODESTÍLKA A DOPLŃKY:
sépiová kost,kokosovou zemynu a nějaký skleněný nebo plastový BOX.

Ostružiny a Podestýlka

(Betynka, 9. 5. 2015 19:34)

Mohu šnčkovi dát oszružiny a za podestýlku kokosový substrát?Predem dekuji za odpoved.

Pomoc

(Ondra, 5. 5. 2015 13:07)

Potřebuji poradit jak mému šnečkovi vyměnit ulitu omyle jsem na ni šlápl :-(

Re: Pomoc

(ada, 8. 5. 2015 11:19)

Bohuzel pokud je bez ulity tak nepřežije

Listy

(Sára, 19. 4. 2015 13:26)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Jaké druhy listů šnečkovi budou zaručeně chutnat?

Re: Listy

(Nela, 7. 5. 2015 14:17)

Těm mojím chutnají od pampelišky

terárium

(Nela, 6. 5. 2015 20:17)

Můžou mýt šneci terárium ze dřeva?


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20

následující »