Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava pro šnečky

Potrava je jednou z nejdůložitějších věcí pro šneky potřebná. Šnek sice pár dnů dokáže přežít bez potravy, ale potřebuje prostě něco zeleného. Tady se dozvíte, co šnekům podávat, jak to připravovat, kde to sehnat, co byste měli a co naopek nesmíte. Tak jen čítejte, snad vám to pomůže :)

Co rád jím...

Co se týče šnekova pravidelného jídelníčku, není nijak složité mu jídlo obstarat. Pokud aspoň trochu doma jíte zeleninku, není to problém - Třeba já mám taťku, co má bezlebkovou dietu (znamená že nemůže nic s moukou - delá se mu po tom špatně) takže tátovým hlavním jídlem je ovoce a zelenina, takže já mám o jídlo téměř postaráno xD Není problém nechat šnekovi od oběda okurku že..

Tráva, rostlinky

Hlavní složkou potravy bývá tráva a rostlinky. Zelená potrava je pro šneka základem a potřebují jí dostatek stále u sebe. Šnek samozdřejmě ocení, když mu ve výběhu (pokud máte výběh) necháte růst trávu. Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška. Podáváme ji (jak se dozvíte níže jak často podávat potravu) každé ráno a večer trochu zvlhčenou. Stačí jí namočit a dát jí šnekům, aby nejedli seschlou kytku. Do výběhu nebo terária můžete umístit rostlinky jako je Smetánka lékařská (pampeliška), kopřivy, lopuchy a podobný plevel.

Zeleninka, ovoce

Tak já osobně miluju servírování ovoce a zeleninky. Šnekům totiž můžete dát téměř cokoli! Máte na výběr ze spousty druhů a všelijakých pro ně pochoutek. Sami musíte přijít na to, co má váš šnek rád a to mu poctivě podávat. Osobně doporučuji hlavně okurky, se kterými si šnečci zařučeně pohrají! provrtávají do jejich středů díry, protože je to tam nejměkčí. Okusují je a sloupávají slupku. Dále je dobrým zdrojem energie jablko, které též okoušou a stačí jim i pouhá šlupka na "ostrouhání" kterou oni doslova vylížou aby tam nezbyl ani kus jablka. Mým šnečkům třeba chutná i ananas, doporučuju též salát a mrkev. Můžete podávat i exotické druhy ovoce, šneci přijmou skoro všechno. S jídlem to ale nepřehánějte! (viz. rubrika níže- kolik dávat)...
Šnečci milují okurky...

Doplňková krmiva

Aby byl váš šneček takzvaně fit, existuje spousty možnustí jak mu pomoci. A teď mluvím hlavně o ulitce. Zejména u mladinkých šnečků je potřeba podávat doplňková krmiva, která prospívají stavbě ulity a která obsahují např. vápník. Takovýmkrmivem je sépiová kost. Seženete ji téměř v každém zverimexu za nízké ceny, podle toho kde nakupujete (u nás 15-28 Kč). Také můžete obden podávat mouku (pokud máte mladé tak každý den) při které plžíci nabývají na váze. Občas stačí mouky TROŠKU rozsypat na hromádečku, jenom tolik kolik myslíte že šnečci snědí. Do mysky totiž nechodí tak často, ale já mám vyzkoušené, že z kůry ji na 100% snědí (aspoň ti moji).
Sépiová kost zaujmula i Šmoulinku...

Jak často podávat potravu?

Potravu podáváme každý den. Hlavním jídlem je pampeliška, kterou bychom měli dávat plžům vždy. Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku. Sépiovou kost můžeme nechat v teráriu nebo výběhu pořád (já osobně ji tam mám furt) hlavně pokud máte mladé. Moukou podáváme obden a pokud máme mladé tak taky každý den, protože si potřebují vybudovat dobrou stavbu ulitky, aby byla pevná.

Kolik potravy dávat?

Šnekům musíme dát vždy tolik potravy, aby ani nezůstala, ale ani šnekům nechyběla. To znamená akorát. Nepodávejte šnečkům každý den několik trsů pampelišek a 10 okurek a k tomu 5 kusů jablka. Dejte jim tam tolik, aby vyzbylo na všechny (podle počtu zvířat) máte-li 2 šnečky, stačí 4 lístky pampelišky a 2 orkurky. Pokud stačit nebude, doplníte. Vždycky je lepší přidávat, než pak sbírat zbytky potravy! Pokud máte v teráriu nebo ve výběhu třeba 4 okurky 3 dny, tak je alespoň opláchněte a vyčistěte. Pokud ani pak nebudou mít šnečci zájem, nezbývá nic jiného než ji vyhodit.

Na co dávat pozor

Pozor při krmení si musíme dát na několik věcí. Dávejte si pozor (ve výběhu) když podáváte sladké ovoce (jablko, ananas). Hrozí vám totiž výskyt dotěrných mravenců, kvůli kterým, pokud se hodně rozmnoží, budete pravděpodobně muset stěhovat výběh. Ale prosímvás, nestěhujte ho jakmile uvidíte prvního mravence jak přelízá výběh... Jinak si dávejte pozor, aby strava kterou podáváte nebyla moc seschlá, s plísní, s nečistotami, příp. jinak poškozená. Můžete způsobit problémy šnekům. Co se týče mouky, kterou dáváte do terária či výběhu, NIKDY ji nenechávejte (platí hlavně ve výběhu) venku!!! Pokud ji necháte přes noc venku, stane se vám z ní těsto (vím z vlastní zkušenosti).. Jakmile se z ní ale stane těsto, do kterého nalezou šneci, stane se z ní také lepidlo a šnekům pak dělá problémy z misky vylést. Proto nebuďte radši líní a zandavejte ji. Sépiovou kost můžete nechat, nebo ji aspoň dejte někam kam tolik neprší nebo tak.

Dotazy?

Tak to je snad vše co bych vám k tomu řekla :) Pokud máte nějaký dotaz, nejsem si jistá, jetsli ho zodpovím xD Ale budu se snažit, tak napište do návštevní knížky nebo sem do komentářů =)


Ananas my rádi :)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mouka

(Jana, 29. 4. 2014 16:26)

Ahojky...mám asi hloupej dotaz,ale šneka mám teprv den,tak ještě v podstatě nic nevím...=o) Jaká ta mouka se mu má dávat? nebo je to jedno?

potrebuje

(nella, 21. 4. 2014 14:32)

poridila jsem si sneka a nemam s nim skusebnosti potrebuje snek svetlo a mam mu potravu davat k nemu nebo stranou a on si to vezme

šneci

(Martin, 3. 3. 2014 13:10)

Můsí šneci dostávat vodu.??

Re: šneci

(adela, 22. 3. 2014 7:53)

Ano musí se jim stříkat každý den

plíseň

(adela, 22. 3. 2014 7:51)

Před pár dny se mi stalo že jsem do akvária dala okurku(čerstvou).Ráno jsem se probudila a byla na ni plíseň!!!!!!Ale když jsem jí tam dala tak jí jedl.Až ráno byla plesnivá.Nemůže se mu nic stát?(samozdřejmě jak jsem viděla plíseň hned jsem ji vynesla)

jmého šneka

(radka, 10. 3. 2014 8:07)

dobrý den, jaký druh šnečka je na obrázku, ten s těmi pruhy?
A máte nějaký zdroj? Děkji R.

Matilda

(martan, 22. 8. 2011 12:29)

vy si ty český šneky někam nakopejte já mám africký ty jsou rozhodně lepší a hezčí ta ty český si nakopejte do prdele

Re: Matilda

(Tóňa J., 2. 4. 2013 15:06)

Českej i africkej šnek má právo na ŽIVOT ty trubko -_-

Re: Matilda

(Zuzana, 18. 2. 2014 23:25)

Každého názor. ale rozhodně se tu nemusíš chlubit s těma svýma ''mistrovskejma'' achatinama,myslím,že nejsi jediná,kdo je má ;). Mě třeba baví více chovat šneky český,ale achatiny jsou také super,podle mě se snadněji spáří :). V obchodě jsem sehnala achatinu za 30 Kč a to byla achatina achatina opravdu úžasný kousek,bohužel po pár dnech zemřela (ne mou chybou,pravděpodobně už měla takovou menší bílou plíseň na noze ve zverimexu). Může mi někdo říct,co by to mohlo být? Doteď jsem to nějak nezjistila.. :)

Potrebuje snek vodu?

(Kristýna, 29. 8. 2013 12:39)

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli potrebuji sneci vodu mám dva malé. Chtěla bych se ještě zeptat jestli malým snekum stačí lahev od přesnidavky a napsala by jste mi prosím potravu pro malin ke snecky? Odpověd potrebuji co nejdriv. Děkuji mooc.

Re: Potrebuje snek vodu?

(Zuzana, 18. 2. 2014 23:18)

A proč asi myslíš,že se mají kropit? Většina jeho těla tvoří sliz a ten je překvapivě z větší části tvořen vodou. Pokud bys je nekropila,tak se ti vysuší a chcípnou :). Všechny zvířata potřebují vodu,to je snad jasné.. Pokud najdeš nějaké,které vodu nepotřebuje nikdy,tak mi napiš..

Otázka

(Alexandra, 4. 6. 2012 20:06)

Dýchá šnek ve vodě a může se koupat?

Re: Otázka

(Zuzana, 18. 2. 2014 23:13)

Pokud sis nevšiml/a tak se jmenují SUCHOZEMŠTÍ plži,takže ve vodě opravdu dýchat nemůžou.. A koupat se můžou,ALE JEN MALÉ MNOŽSTVÍ pokud je tedy nechceš udusit..

neva

(eliška, 30. 6. 2013 17:12)

ahoju mám šneka ze zahrady mohla bych ho normálně chovat doma .co by potřeboval aby neumřel prosím odpovez

Re: neva

(Kuba, 8. 7. 2013 8:09)

Já jsem měl šneka z venku a kolem něho létali mušci a měl jsem doma i brouky takže nedopučuju ho mít z venku

Re: Re: neva

(Zuzana, 18. 2. 2014 23:09)

Záleží na tom jak se o něj staráš,pokud jsi ho vytáhl jednou za půl roku,tak se nediv! A mušky se líhnou z půdy zvenku,pokud mu tam rveš hlínu zvenku,tak se potom taky nediv..! Chudáci šneci.. když už chceš chovat šneky,tak si o tom něco zjistím..

otazky

(arti, 25. 11. 2013 18:08)

kde muzu najit sneky nebo je koupit

Re: otazky

(Zuzana, 18. 2. 2014 23:06)

Třeba na aukcích jsou achatiny a ty z venčí jsou zadarmo :)).. My třeba máme achatiny i ve škole,takže si je odtamtud můžeme brát jak chceme :D

ŠNĚK

(Gabča, 4. 6. 2013 16:35)

Dobrý den chci se zeptat je normální že je šnek furt zahrabaný v hlíně?..jako jí i tak ale zdá se mi to nějaký divný. Předem děkjuji :D

Re: ŠNĚK

(Veronika, 6. 9. 2013 9:42)

Podle me je to uplne normalni, Pepik ( nas snek ) ja taky vecne zavrtosenej, vyleza jen kdyz citi jidlo nebo kdyz si vecer jdeme hrat a jak ho uklidim, proplazi se po obvodu sve bednicky a pak primocare do hliny a kouka mu jen ulita :)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20

následující »