Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava pro šnečky

Potrava je jednou z nejdůložitějších věcí pro šneky potřebná. Šnek sice pár dnů dokáže přežít bez potravy, ale potřebuje prostě něco zeleného. Tady se dozvíte, co šnekům podávat, jak to připravovat, kde to sehnat, co byste měli a co naopek nesmíte. Tak jen čítejte, snad vám to pomůže :)

Co rád jím...

Co se týče šnekova pravidelného jídelníčku, není nijak složité mu jídlo obstarat. Pokud aspoň trochu doma jíte zeleninku, není to problém - Třeba já mám taťku, co má bezlebkovou dietu (znamená že nemůže nic s moukou - delá se mu po tom špatně) takže tátovým hlavním jídlem je ovoce a zelenina, takže já mám o jídlo téměř postaráno xD Není problém nechat šnekovi od oběda okurku že..

Tráva, rostlinky

Hlavní složkou potravy bývá tráva a rostlinky. Zelená potrava je pro šneka základem a potřebují jí dostatek stále u sebe. Šnek samozdřejmě ocení, když mu ve výběhu (pokud máte výběh) necháte růst trávu. Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška. Podáváme ji (jak se dozvíte níže jak často podávat potravu) každé ráno a večer trochu zvlhčenou. Stačí jí namočit a dát jí šnekům, aby nejedli seschlou kytku. Do výběhu nebo terária můžete umístit rostlinky jako je Smetánka lékařská (pampeliška), kopřivy, lopuchy a podobný plevel.

Zeleninka, ovoce

Tak já osobně miluju servírování ovoce a zeleninky. Šnekům totiž můžete dát téměř cokoli! Máte na výběr ze spousty druhů a všelijakých pro ně pochoutek. Sami musíte přijít na to, co má váš šnek rád a to mu poctivě podávat. Osobně doporučuji hlavně okurky, se kterými si šnečci zařučeně pohrají! provrtávají do jejich středů díry, protože je to tam nejměkčí. Okusují je a sloupávají slupku. Dále je dobrým zdrojem energie jablko, které též okoušou a stačí jim i pouhá šlupka na "ostrouhání" kterou oni doslova vylížou aby tam nezbyl ani kus jablka. Mým šnečkům třeba chutná i ananas, doporučuju též salát a mrkev. Můžete podávat i exotické druhy ovoce, šneci přijmou skoro všechno. S jídlem to ale nepřehánějte! (viz. rubrika níže- kolik dávat)...
Šnečci milují okurky...

Doplňková krmiva

Aby byl váš šneček takzvaně fit, existuje spousty možnustí jak mu pomoci. A teď mluvím hlavně o ulitce. Zejména u mladinkých šnečků je potřeba podávat doplňková krmiva, která prospívají stavbě ulity a která obsahují např. vápník. Takovýmkrmivem je sépiová kost. Seženete ji téměř v každém zverimexu za nízké ceny, podle toho kde nakupujete (u nás 15-28 Kč). Také můžete obden podávat mouku (pokud máte mladé tak každý den) při které plžíci nabývají na váze. Občas stačí mouky TROŠKU rozsypat na hromádečku, jenom tolik kolik myslíte že šnečci snědí. Do mysky totiž nechodí tak často, ale já mám vyzkoušené, že z kůry ji na 100% snědí (aspoň ti moji).
Sépiová kost zaujmula i Šmoulinku...

Jak často podávat potravu?

Potravu podáváme každý den. Hlavním jídlem je pampeliška, kterou bychom měli dávat plžům vždy. Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku. Sépiovou kost můžeme nechat v teráriu nebo výběhu pořád (já osobně ji tam mám furt) hlavně pokud máte mladé. Moukou podáváme obden a pokud máme mladé tak taky každý den, protože si potřebují vybudovat dobrou stavbu ulitky, aby byla pevná.

Kolik potravy dávat?

Šnekům musíme dát vždy tolik potravy, aby ani nezůstala, ale ani šnekům nechyběla. To znamená akorát. Nepodávejte šnečkům každý den několik trsů pampelišek a 10 okurek a k tomu 5 kusů jablka. Dejte jim tam tolik, aby vyzbylo na všechny (podle počtu zvířat) máte-li 2 šnečky, stačí 4 lístky pampelišky a 2 orkurky. Pokud stačit nebude, doplníte. Vždycky je lepší přidávat, než pak sbírat zbytky potravy! Pokud máte v teráriu nebo ve výběhu třeba 4 okurky 3 dny, tak je alespoň opláchněte a vyčistěte. Pokud ani pak nebudou mít šnečci zájem, nezbývá nic jiného než ji vyhodit.

Na co dávat pozor

Pozor při krmení si musíme dát na několik věcí. Dávejte si pozor (ve výběhu) když podáváte sladké ovoce (jablko, ananas). Hrozí vám totiž výskyt dotěrných mravenců, kvůli kterým, pokud se hodně rozmnoží, budete pravděpodobně muset stěhovat výběh. Ale prosímvás, nestěhujte ho jakmile uvidíte prvního mravence jak přelízá výběh... Jinak si dávejte pozor, aby strava kterou podáváte nebyla moc seschlá, s plísní, s nečistotami, příp. jinak poškozená. Můžete způsobit problémy šnekům. Co se týče mouky, kterou dáváte do terária či výběhu, NIKDY ji nenechávejte (platí hlavně ve výběhu) venku!!! Pokud ji necháte přes noc venku, stane se vám z ní těsto (vím z vlastní zkušenosti).. Jakmile se z ní ale stane těsto, do kterého nalezou šneci, stane se z ní také lepidlo a šnekům pak dělá problémy z misky vylést. Proto nebuďte radši líní a zandavejte ji. Sépiovou kost můžete nechat, nebo ji aspoň dejte někam kam tolik neprší nebo tak.

Dotazy?

Tak to je snad vše co bych vám k tomu řekla :) Pokud máte nějaký dotaz, nejsem si jistá, jetsli ho zodpovím xD Ale budu se snažit, tak napište do návštevní knížky nebo sem do komentářů =)


Ananas my rádi :)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

začínáme chovat

(Anna A Klára, 2. 6. 2011 19:15)

Ahoj,
my sme začali covat šnečky.
Máme zatím tři tak aorát a dva malý.
Můžeme prozatím sépiovou kost nahradit skořápku od vajíčka?

Re: začínáme chovat

(kjjhjh, 16. 8. 2011 14:19)

ano

Re: Re: začínáme chovat

(martan, 23. 8. 2011 21:51)

ne vžádném případě

Re: Re: Re: začínáme chovat

(Neli, 16. 4. 2013 15:31)

Ahoj, ano může ale jenom tak na 2 týdny :))
Přeji pěkný den.
Zdraví Neli
neliweb.estranky.cz

mám

(565, 14. 4. 2013 12:20)

mám šneka a z přírody mám ho 1 den a měl hnědou ulitu apak prasklinu umře

má strach??

(Zuzik, 6. 4. 2013 9:34)

Ahoj,
Potřebuju vědět,jestli se můj šnek bojí. Jak jsem si ho dovezla, normálně mi lezl po ruce ale už ho mám tři dny a najednou když si ho dám na ruku, ani nevyleze ale normálně žere.Má strach?? A ješte se chci zeptat, jakou mu mám dát mouku. Polohrubou nebo jakou?

máte

(46445, 1. 4. 2013 13:14)

máte šneky na maso nebo na chov

Co je třeba a kde se dají odchytit....

(lili leváková, 9. 3. 2013 14:57)

AHOJ,mohla bych se zeptat co potřebují šnečci do výběhu.A kde se dají odchytit?Prosím odepsat co nejdříve,protože se mi budou asi množit :)))Děkuji.

Co je třeba..

(Markéta, 15. 1. 2013 20:26)

Dobrý večer..chtěla bych se zeptat, jestli něco chybí šnečkům, když jsou celý den zalezli ve ulitě..? Předem děkuji za odpověď..

nepříjemný dotaz

(lili, 16. 7. 2010 10:28)

Ahoj. Prosím co se stane se šnečkem když na něj někdo šlápne a poruší ulitu? může žít bez ní? může přežít?

Re: nepříjemný dotaz

(Jakub, 27. 12. 2012 15:20)

nemůže protože tam má vnitřnosti

otázka

(moos, 10. 7. 2012 21:12)

co dělat když mám malého šnečka?

Re: otázka

(Andrea, 4. 11. 2012 9:50)

Našla jsem malého šnečka u domu a nemohla jsem odolat a tak jsem si ho tedy vzala a ted nevim jak se o něj mam starat
poradite mi rosim někdo??? :)

otázka

(moos, 8. 8. 2012 20:56)

co dělat kdyz mam asi 30 mini paskovek

achatiny

(Lenka, 24. 7. 2012 12:06)

Ahoj, potřebuji sehnat domov pro mé oblovky. Je jich celkem dost, budu ráda když si někdo vezme alespoň nějaké. Druh achatina reticulata albino body. Ozvěte se na e-mail lenikmost@seznam.cz. Moc děkuji

Poděkování

(Alexandra a Ester, 4. 6. 2012 20:12)

Dobrý den jsme malé děti a chováme šneky už si je od nás i adoptovali a chceme vám moc poděkovat.

Podekovani

(Terka a Marek, 3. 6. 2012 13:48)

Ahoj,
jsme jeste deti a mame utulek pro sneky (nove). Tvoje stranka nam moc pomohla ted mame mnoho zakazniku kteri si nejakeho radi adoptujou.
Dekujem

Páskovky

(Klarie, 1. 6. 2012 16:38)

Ahoj..
chtěla jsem se zeptat... Lukáška a Šmoulinku máš odchycené z přírody?
Já mám totiž taky jednu páskovku, jmenuje se Erika....a je chycená z přírody :D

juli

(naty, 6. 5. 2012 11:01)

ahoj mam šneka jmenuje se juli nachvilku vždy vyleze a pak zaleze do jednoho mista ze ho nejde videt co to ma znamenat

Re: juli

(Klára, 28. 5. 2012 13:33)

Ahoj sice nejsem majitelka stránek ale možná vím čím to bude. Jsou 2 způsoby. Buď nemá kam se jinak schovat (doporučovala bych mu tam dát nějaký prolízačky.) a za druhý můžeš mu zkusit to místo nějak zatarasit aby tam nemohl.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20

následující »