Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava pro šnečky

Potrava je jednou z nejdůložitějších věcí pro šneky potřebná. Šnek sice pár dnů dokáže přežít bez potravy, ale potřebuje prostě něco zeleného. Tady se dozvíte, co šnekům podávat, jak to připravovat, kde to sehnat, co byste měli a co naopek nesmíte. Tak jen čítejte, snad vám to pomůže :)

Co rád jím...

Co se týče šnekova pravidelného jídelníčku, není nijak složité mu jídlo obstarat. Pokud aspoň trochu doma jíte zeleninku, není to problém - Třeba já mám taťku, co má bezlebkovou dietu (znamená že nemůže nic s moukou - delá se mu po tom špatně) takže tátovým hlavním jídlem je ovoce a zelenina, takže já mám o jídlo téměř postaráno xD Není problém nechat šnekovi od oběda okurku že..

Tráva, rostlinky

Hlavní složkou potravy bývá tráva a rostlinky. Zelená potrava je pro šneka základem a potřebují jí dostatek stále u sebe. Šnek samozdřejmě ocení, když mu ve výběhu (pokud máte výběh) necháte růst trávu. Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška. Podáváme ji (jak se dozvíte níže jak často podávat potravu) každé ráno a večer trochu zvlhčenou. Stačí jí namočit a dát jí šnekům, aby nejedli seschlou kytku. Do výběhu nebo terária můžete umístit rostlinky jako je Smetánka lékařská (pampeliška), kopřivy, lopuchy a podobný plevel.

Zeleninka, ovoce

Tak já osobně miluju servírování ovoce a zeleninky. Šnekům totiž můžete dát téměř cokoli! Máte na výběr ze spousty druhů a všelijakých pro ně pochoutek. Sami musíte přijít na to, co má váš šnek rád a to mu poctivě podávat. Osobně doporučuji hlavně okurky, se kterými si šnečci zařučeně pohrají! provrtávají do jejich středů díry, protože je to tam nejměkčí. Okusují je a sloupávají slupku. Dále je dobrým zdrojem energie jablko, které též okoušou a stačí jim i pouhá šlupka na "ostrouhání" kterou oni doslova vylížou aby tam nezbyl ani kus jablka. Mým šnečkům třeba chutná i ananas, doporučuju též salát a mrkev. Můžete podávat i exotické druhy ovoce, šneci přijmou skoro všechno. S jídlem to ale nepřehánějte! (viz. rubrika níže- kolik dávat)...
Šnečci milují okurky...

Doplňková krmiva

Aby byl váš šneček takzvaně fit, existuje spousty možnustí jak mu pomoci. A teď mluvím hlavně o ulitce. Zejména u mladinkých šnečků je potřeba podávat doplňková krmiva, která prospívají stavbě ulity a která obsahují např. vápník. Takovýmkrmivem je sépiová kost. Seženete ji téměř v každém zverimexu za nízké ceny, podle toho kde nakupujete (u nás 15-28 Kč). Také můžete obden podávat mouku (pokud máte mladé tak každý den) při které plžíci nabývají na váze. Občas stačí mouky TROŠKU rozsypat na hromádečku, jenom tolik kolik myslíte že šnečci snědí. Do mysky totiž nechodí tak často, ale já mám vyzkoušené, že z kůry ji na 100% snědí (aspoň ti moji).
Sépiová kost zaujmula i Šmoulinku...

Jak často podávat potravu?

Potravu podáváme každý den. Hlavním jídlem je pampeliška, kterou bychom měli dávat plžům vždy. Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku. Sépiovou kost můžeme nechat v teráriu nebo výběhu pořád (já osobně ji tam mám furt) hlavně pokud máte mladé. Moukou podáváme obden a pokud máme mladé tak taky každý den, protože si potřebují vybudovat dobrou stavbu ulitky, aby byla pevná.

Kolik potravy dávat?

Šnekům musíme dát vždy tolik potravy, aby ani nezůstala, ale ani šnekům nechyběla. To znamená akorát. Nepodávejte šnečkům každý den několik trsů pampelišek a 10 okurek a k tomu 5 kusů jablka. Dejte jim tam tolik, aby vyzbylo na všechny (podle počtu zvířat) máte-li 2 šnečky, stačí 4 lístky pampelišky a 2 orkurky. Pokud stačit nebude, doplníte. Vždycky je lepší přidávat, než pak sbírat zbytky potravy! Pokud máte v teráriu nebo ve výběhu třeba 4 okurky 3 dny, tak je alespoň opláchněte a vyčistěte. Pokud ani pak nebudou mít šnečci zájem, nezbývá nic jiného než ji vyhodit.

Na co dávat pozor

Pozor při krmení si musíme dát na několik věcí. Dávejte si pozor (ve výběhu) když podáváte sladké ovoce (jablko, ananas). Hrozí vám totiž výskyt dotěrných mravenců, kvůli kterým, pokud se hodně rozmnoží, budete pravděpodobně muset stěhovat výběh. Ale prosímvás, nestěhujte ho jakmile uvidíte prvního mravence jak přelízá výběh... Jinak si dávejte pozor, aby strava kterou podáváte nebyla moc seschlá, s plísní, s nečistotami, příp. jinak poškozená. Můžete způsobit problémy šnekům. Co se týče mouky, kterou dáváte do terária či výběhu, NIKDY ji nenechávejte (platí hlavně ve výběhu) venku!!! Pokud ji necháte přes noc venku, stane se vám z ní těsto (vím z vlastní zkušenosti).. Jakmile se z ní ale stane těsto, do kterého nalezou šneci, stane se z ní také lepidlo a šnekům pak dělá problémy z misky vylést. Proto nebuďte radši líní a zandavejte ji. Sépiovou kost můžete nechat, nebo ji aspoň dejte někam kam tolik neprší nebo tak.

Dotazy?

Tak to je snad vše co bych vám k tomu řekla :) Pokud máte nějaký dotaz, nejsem si jistá, jetsli ho zodpovím xD Ale budu se snažit, tak napište do návštevní knížky nebo sem do komentářů =)


Ananas my rádi :)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ahoj

(Naty, 5. 5. 2012 20:36)

Ahoj nevím kde koupit domeček pro šnečky nevíš náhodou?

Re: Ahoj

(Klára, 26. 5. 2012 10:33)

Ahoj. záleží jakej domek máš na mysli. Jestli máš na mysli třeba terárium nebo plastový box tak to koupíš v každém zverimexu. Já bydlím v Mostě v český republice a výhradně nakupuji pet centrum. Mají to tam sice dražší ale najdu tqam všechno co hledám.

Krmení

(Kristýnka, 18. 5. 2012 7:02)

Chci se zeptat,jaká mouka se šnekům dává?

Re: Krmení

(Klára, 26. 5. 2012 10:30)

Ahoj mouka se dává hládká. Jestli chceš ještě něco vědět doporučuji tyto stránky:
www.snecifarmausnecka.estranky.cz
já tam tedy našla vše co hledám :_)

kašička

(petra, 16. 5. 2012 15:35)

kousek mrkve a cukety nasrouhame,po sléze ještě v hmoždiři (misečka) rozmačkame přidame piškot,tabletku pro činčily(tabletka na kosti) a sepiovou kostvše pořadně rozdrtime,přisypeme trochu sunarky (sušeneho mleka)dle potřeby zakapnem vodou mnam pochoutka pro šneky :D :)

muj šnek

(petra, 16. 5. 2012 15:25)

muj šnek se jmenuje Sjimša rada s snim travim dost času jak jsem ho dostala nevěděla jsem si snim rady tak jsem se podivala na vaši stranku děkuji že stemi pomohli poradila jsem svim kamaradum a kamaradkam at se na vas taky ubrati moc dekuji a naschledanou

emilka a emil

(emilka, 22. 4. 2012 11:29)

emilka a emil žerou mrkev asi ne ale zelení to jo.

Dotaz

(Kamila, 24. 11. 2011 20:26)

Jí váš šnek papír ??? já mám akvárko a na vrchu mám víko od krabice. Šnek mi furt lozí na horu a vykusuje tam díry :( a potom mu to musím zalepit izolepou z obou dvou stran.

Re: Dotaz

(pípík, 8. 4. 2012 14:40)

jasně že i můj šnek jí papír ;) asi jim chutná!! :D

jaký má mít prostředí

(nikolka, 27. 5. 2011 13:59)

ráda bych se zeptala jestli šnečka mam dát na mokrý kapesník nebo mu nasbírat čerstvou trávu každý den novou má bít mokrá nebo vlhká

Re: jaký má mít prostředí

(čau, 31. 3. 2012 20:08)

dej mu mokrou trávu

šnek

(sabina, 11. 3. 2012 19:57)

co mam udělat když šnek nechce už 3 dny vilezt

Re: šnek

(ahoj, 31. 3. 2012 20:01)

když ti nechce vilíst tak je mrtvej nebo ještě pořad spí a ani neví že je jaro

ahoj

(simona, 31. 3. 2012 19:58)

já mam mládě a ono mi nechce jíst co mám dělat

šneček

(míša , 26. 3. 2012 12:01)

ahoj mám prosím tě dotaz koupila jsem v obchodě brokolici ze Španělska a byl v ní malý šneček a přítel se do něho zbláznil mám se o něj starat nějak jinak než o normálního šneka ?
díky Míša a Tomáš :)

:D šnek

(neres, 24. 3. 2012 13:54)

co jim můžem vařit jaká jídla

Jak snek prezimuje

(Snek, 31. 12. 2011 20:15)

Dobry den, hezka stranka =) Nevíte jak se starat o šneka když přezimuje ? Je potřeba mu dávat méne krmiva ? Šneci jsou po celý rok v domě, takže vůbec nevím, jestli změny teplot nějak pocitují.

Re: Jak snek prezimuje

(šárka, 3. 3. 2012 15:01)

krmivo jim nedávat celou zimu spí

šnek

(šárka, 3. 3. 2012 14:57)

dobrý den mám 5 šnečkú a 4 velcí které nechtejí vilezat a 1 mládě prosím nevíte proč mí 4 šnečci odmítají vilézat??? prosím napište mi emajl jestli to víte muj emajl je Sarka.Hetzendorfova@seznam.cz

šneci a strava

(sabina, 25. 2. 2012 12:05)

šneci jedí radi sepijovou kost a radi mají i kapustu o šneka se musíš dobře starat když je leto nebo jaro nedávat je na sluníčko
mužou umřít jsou 2 druhy z čech velký a malý vencí jsou hnědí a malý jsou žlutý...


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18

následující » 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA