Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava pro šnečky

Potrava je jednou z nejdůložitějších věcí pro šneky potřebná. Šnek sice pár dnů dokáže přežít bez potravy, ale potřebuje prostě něco zeleného. Tady se dozvíte, co šnekům podávat, jak to připravovat, kde to sehnat, co byste měli a co naopek nesmíte. Tak jen čítejte, snad vám to pomůže :)

Co rád jím...

Co se týče šnekova pravidelného jídelníčku, není nijak složité mu jídlo obstarat. Pokud aspoň trochu doma jíte zeleninku, není to problém - Třeba já mám taťku, co má bezlebkovou dietu (znamená že nemůže nic s moukou - delá se mu po tom špatně) takže tátovým hlavním jídlem je ovoce a zelenina, takže já mám o jídlo téměř postaráno xD Není problém nechat šnekovi od oběda okurku že..

Tráva, rostlinky

Hlavní složkou potravy bývá tráva a rostlinky. Zelená potrava je pro šneka základem a potřebují jí dostatek stále u sebe. Šnek samozdřejmě ocení, když mu ve výběhu (pokud máte výběh) necháte růst trávu. Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška. Podáváme ji (jak se dozvíte níže jak často podávat potravu) každé ráno a večer trochu zvlhčenou. Stačí jí namočit a dát jí šnekům, aby nejedli seschlou kytku. Do výběhu nebo terária můžete umístit rostlinky jako je Smetánka lékařská (pampeliška), kopřivy, lopuchy a podobný plevel.

Zeleninka, ovoce

Tak já osobně miluju servírování ovoce a zeleninky. Šnekům totiž můžete dát téměř cokoli! Máte na výběr ze spousty druhů a všelijakých pro ně pochoutek. Sami musíte přijít na to, co má váš šnek rád a to mu poctivě podávat. Osobně doporučuji hlavně okurky, se kterými si šnečci zařučeně pohrají! provrtávají do jejich středů díry, protože je to tam nejměkčí. Okusují je a sloupávají slupku. Dále je dobrým zdrojem energie jablko, které též okoušou a stačí jim i pouhá šlupka na "ostrouhání" kterou oni doslova vylížou aby tam nezbyl ani kus jablka. Mým šnečkům třeba chutná i ananas, doporučuju též salát a mrkev. Můžete podávat i exotické druhy ovoce, šneci přijmou skoro všechno. S jídlem to ale nepřehánějte! (viz. rubrika níže- kolik dávat)...
Šnečci milují okurky...

Doplňková krmiva

Aby byl váš šneček takzvaně fit, existuje spousty možnustí jak mu pomoci. A teď mluvím hlavně o ulitce. Zejména u mladinkých šnečků je potřeba podávat doplňková krmiva, která prospívají stavbě ulity a která obsahují např. vápník. Takovýmkrmivem je sépiová kost. Seženete ji téměř v každém zverimexu za nízké ceny, podle toho kde nakupujete (u nás 15-28 Kč). Také můžete obden podávat mouku (pokud máte mladé tak každý den) při které plžíci nabývají na váze. Občas stačí mouky TROŠKU rozsypat na hromádečku, jenom tolik kolik myslíte že šnečci snědí. Do mysky totiž nechodí tak často, ale já mám vyzkoušené, že z kůry ji na 100% snědí (aspoň ti moji).
Sépiová kost zaujmula i Šmoulinku...

Jak často podávat potravu?

Potravu podáváme každý den. Hlavním jídlem je pampeliška, kterou bychom měli dávat plžům vždy. Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku. Sépiovou kost můžeme nechat v teráriu nebo výběhu pořád (já osobně ji tam mám furt) hlavně pokud máte mladé. Moukou podáváme obden a pokud máme mladé tak taky každý den, protože si potřebují vybudovat dobrou stavbu ulitky, aby byla pevná.

Kolik potravy dávat?

Šnekům musíme dát vždy tolik potravy, aby ani nezůstala, ale ani šnekům nechyběla. To znamená akorát. Nepodávejte šnečkům každý den několik trsů pampelišek a 10 okurek a k tomu 5 kusů jablka. Dejte jim tam tolik, aby vyzbylo na všechny (podle počtu zvířat) máte-li 2 šnečky, stačí 4 lístky pampelišky a 2 orkurky. Pokud stačit nebude, doplníte. Vždycky je lepší přidávat, než pak sbírat zbytky potravy! Pokud máte v teráriu nebo ve výběhu třeba 4 okurky 3 dny, tak je alespoň opláchněte a vyčistěte. Pokud ani pak nebudou mít šnečci zájem, nezbývá nic jiného než ji vyhodit.

Na co dávat pozor

Pozor při krmení si musíme dát na několik věcí. Dávejte si pozor (ve výběhu) když podáváte sladké ovoce (jablko, ananas). Hrozí vám totiž výskyt dotěrných mravenců, kvůli kterým, pokud se hodně rozmnoží, budete pravděpodobně muset stěhovat výběh. Ale prosímvás, nestěhujte ho jakmile uvidíte prvního mravence jak přelízá výběh... Jinak si dávejte pozor, aby strava kterou podáváte nebyla moc seschlá, s plísní, s nečistotami, příp. jinak poškozená. Můžete způsobit problémy šnekům. Co se týče mouky, kterou dáváte do terária či výběhu, NIKDY ji nenechávejte (platí hlavně ve výběhu) venku!!! Pokud ji necháte přes noc venku, stane se vám z ní těsto (vím z vlastní zkušenosti).. Jakmile se z ní ale stane těsto, do kterého nalezou šneci, stane se z ní také lepidlo a šnekům pak dělá problémy z misky vylést. Proto nebuďte radši líní a zandavejte ji. Sépiovou kost můžete nechat, nebo ji aspoň dejte někam kam tolik neprší nebo tak.

Dotazy?

Tak to je snad vše co bych vám k tomu řekla :) Pokud máte nějaký dotaz, nejsem si jistá, jetsli ho zodpovím xD Ale budu se snažit, tak napište do návštevní knížky nebo sem do komentářů =)


Ananas my rádi :)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Šnečci

(Michaela, 3. 5. 2015 11:03)

Ahoj já jsem Míša a moc se zajímám o šnečky a zajímá mě jakou mouku jim mám dávat: hladkou nebo polohrubou nebo hrubou??

Brambory

(jaja, 3. 5. 2015 9:20)

Můžou i brambory

Re: lucka

(vojta, 1. 5. 2015 18:11)

mam 1 zahradmiho šneka a 2 paskovane

Re: lucka

(vojta, 1. 5. 2015 18:09)

kdy se nejčastěji paři šneci

poděkování

(Barunka Chmelařová, 20. 10. 2014 20:23)

Dozvěděla jsem se že šnek jí okurku

snek

(kolik , 1. 5. 2015 17:25)

Ahoj mohu se zeptat kolik mám šnekovi 1 dávat okurku každý den

Potrava pro šneky

(Lucie, 20. 4. 2015 16:40)

Dobrý den,
mohu se zeptat?
Já mám 1 šneka a každý den mu vyměňuju trávu, atd. Mám ho v krabičce od Perly. Udělala jsem mu tam hodně dírek a velkou díru, kterou jsem zalepila průhlednou páskou. Chci se tedy zeptat jak často ho mám krmit a čím. Předem děkuji za odpověd.
Nashledanou

snek

(maj, 1. 5. 2015 17:23)

Ahoj mám 1 šneka kolik okurek mu mám dávat každý den

žerem

(bohouš, 1. 5. 2015 10:47)

Ahoj papaní

ma

(bohouš , 24. 4. 2015 14:26)

Mám šneka ze zshrady a mně furt utíka .Natrhalajsem pampelišky a vodu a trávu můžu nějak pomoct já bych to potřebovala akorát můžeš mi dát na to nějakou otázku nebo prostě nějak tak měsíčníky pořádně utkají a janem yasmina slušně minsku stromků tůjí
Blbí to napsalpassato panebože

Mám šneka

(Kiki, 9. 11. 2014 11:39)

Můžu si nechat šneka z přírody ? :) Přes den když jsem venku ho nechávám puštěného (na stole nebo kdekoli kde na něho vidím) a přes noc nebo když du domů si ho beru domů ..... Mohu si ho nechat nebo mu to ubližuje ??
dávám mu každý den nové papání a novou trávu s pampeliškou ..
Předem děkuji za odpověď...

Re: Mám šneka

(natka, 4. 4. 2015 13:43)

podle me jim to neublíží ja mam sneka taky a zatím zije

Re: Mám šneka

(Lucie, 20. 4. 2015 16:44)

Já mám taky sneka z prirody a kažfy den ho vymenuju.

Šnek z přírody

(Sára, 19. 4. 2015 13:33)

Ještě jednou dobrý den, mám další otázky: Pokud mám šnečka z přírody (Vypada to, že je ještě mládě), vadí mu vlhko v teráriu?
2. otázka: Musí být v teráriu hlína?
3. otázka: Nevadí když je "terárium" hodně malé?

ahoj

(Bety, 24. 3. 2015 13:29)

ahoj pravé jsem narazila na tuto stránku a je super!Ale chtěla jsem se zeptat kamarádka mi říkala ze bych do terarka měla dat i misku s trochou vody ze se rádi koupou. Tak jsem se chtěla zeptat jestli ti je pravda

šnek

(Anet, 4. 6. 2009 18:53)

ahoj já bych se chtěla zeptat jestli když mám 3 tak v čem je mám chovat
Prosím o rychlou odpověď
díky a ahoj ,,Anet "

Re: šnek

(ALENKA, 18. 3. 2015 15:09)

AKVARKU

jak ma se starat o sneka pomocte mi

(alenka, 18. 3. 2015 15:08)

moji sneci jsou vybyravy poradte mi co bych mu mela davat k jidlu

bylinky

(Nixon, 16. 3. 2015 13:14)

Dobrý den, chci se zeptat, zasadil jsem jim do terária bazalku a petržel přišlo mi to srandovní a doufám ze to pak sní, jen se bojim, že to pro ně může být moc aromatický nebo tak něco, neublíží jim to ?

problem s ulitou

(Jana, 15. 1. 2015 21:09)

Dobry den, potrebuji pomoct, memu snekovi se zacala rozpadat zespoda ulita, i presto ze sepiovou kost i skorapky dostaval, da se s tim neco udelat? Nesetkal jste s tim? Neumre mi? :-(


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20

následující »