Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava pro šnečky

Potrava je jednou z nejdůložitějších věcí pro šneky potřebná. Šnek sice pár dnů dokáže přežít bez potravy, ale potřebuje prostě něco zeleného. Tady se dozvíte, co šnekům podávat, jak to připravovat, kde to sehnat, co byste měli a co naopek nesmíte. Tak jen čítejte, snad vám to pomůže :)

Co rád jím...

Co se týče šnekova pravidelného jídelníčku, není nijak složité mu jídlo obstarat. Pokud aspoň trochu doma jíte zeleninku, není to problém - Třeba já mám taťku, co má bezlebkovou dietu (znamená že nemůže nic s moukou - delá se mu po tom špatně) takže tátovým hlavním jídlem je ovoce a zelenina, takže já mám o jídlo téměř postaráno xD Není problém nechat šnekovi od oběda okurku že..

Tráva, rostlinky

Hlavní složkou potravy bývá tráva a rostlinky. Zelená potrava je pro šneka základem a potřebují jí dostatek stále u sebe. Šnek samozdřejmě ocení, když mu ve výběhu (pokud máte výběh) necháte růst trávu. Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška. Podáváme ji (jak se dozvíte níže jak často podávat potravu) každé ráno a večer trochu zvlhčenou. Stačí jí namočit a dát jí šnekům, aby nejedli seschlou kytku. Do výběhu nebo terária můžete umístit rostlinky jako je Smetánka lékařská (pampeliška), kopřivy, lopuchy a podobný plevel.

Zeleninka, ovoce

Tak já osobně miluju servírování ovoce a zeleninky. Šnekům totiž můžete dát téměř cokoli! Máte na výběr ze spousty druhů a všelijakých pro ně pochoutek. Sami musíte přijít na to, co má váš šnek rád a to mu poctivě podávat. Osobně doporučuji hlavně okurky, se kterými si šnečci zařučeně pohrají! provrtávají do jejich středů díry, protože je to tam nejměkčí. Okusují je a sloupávají slupku. Dále je dobrým zdrojem energie jablko, které též okoušou a stačí jim i pouhá šlupka na "ostrouhání" kterou oni doslova vylížou aby tam nezbyl ani kus jablka. Mým šnečkům třeba chutná i ananas, doporučuju též salát a mrkev. Můžete podávat i exotické druhy ovoce, šneci přijmou skoro všechno. S jídlem to ale nepřehánějte! (viz. rubrika níže- kolik dávat)...
Šnečci milují okurky...

Doplňková krmiva

Aby byl váš šneček takzvaně fit, existuje spousty možnustí jak mu pomoci. A teď mluvím hlavně o ulitce. Zejména u mladinkých šnečků je potřeba podávat doplňková krmiva, která prospívají stavbě ulity a která obsahují např. vápník. Takovýmkrmivem je sépiová kost. Seženete ji téměř v každém zverimexu za nízké ceny, podle toho kde nakupujete (u nás 15-28 Kč). Také můžete obden podávat mouku (pokud máte mladé tak každý den) při které plžíci nabývají na váze. Občas stačí mouky TROŠKU rozsypat na hromádečku, jenom tolik kolik myslíte že šnečci snědí. Do mysky totiž nechodí tak často, ale já mám vyzkoušené, že z kůry ji na 100% snědí (aspoň ti moji).
Sépiová kost zaujmula i Šmoulinku...

Jak často podávat potravu?

Potravu podáváme každý den. Hlavním jídlem je pampeliška, kterou bychom měli dávat plžům vždy. Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku. Sépiovou kost můžeme nechat v teráriu nebo výběhu pořád (já osobně ji tam mám furt) hlavně pokud máte mladé. Moukou podáváme obden a pokud máme mladé tak taky každý den, protože si potřebují vybudovat dobrou stavbu ulitky, aby byla pevná.

Kolik potravy dávat?

Šnekům musíme dát vždy tolik potravy, aby ani nezůstala, ale ani šnekům nechyběla. To znamená akorát. Nepodávejte šnečkům každý den několik trsů pampelišek a 10 okurek a k tomu 5 kusů jablka. Dejte jim tam tolik, aby vyzbylo na všechny (podle počtu zvířat) máte-li 2 šnečky, stačí 4 lístky pampelišky a 2 orkurky. Pokud stačit nebude, doplníte. Vždycky je lepší přidávat, než pak sbírat zbytky potravy! Pokud máte v teráriu nebo ve výběhu třeba 4 okurky 3 dny, tak je alespoň opláchněte a vyčistěte. Pokud ani pak nebudou mít šnečci zájem, nezbývá nic jiného než ji vyhodit.

Na co dávat pozor

Pozor při krmení si musíme dát na několik věcí. Dávejte si pozor (ve výběhu) když podáváte sladké ovoce (jablko, ananas). Hrozí vám totiž výskyt dotěrných mravenců, kvůli kterým, pokud se hodně rozmnoží, budete pravděpodobně muset stěhovat výběh. Ale prosímvás, nestěhujte ho jakmile uvidíte prvního mravence jak přelízá výběh... Jinak si dávejte pozor, aby strava kterou podáváte nebyla moc seschlá, s plísní, s nečistotami, příp. jinak poškozená. Můžete způsobit problémy šnekům. Co se týče mouky, kterou dáváte do terária či výběhu, NIKDY ji nenechávejte (platí hlavně ve výběhu) venku!!! Pokud ji necháte přes noc venku, stane se vám z ní těsto (vím z vlastní zkušenosti).. Jakmile se z ní ale stane těsto, do kterého nalezou šneci, stane se z ní také lepidlo a šnekům pak dělá problémy z misky vylést. Proto nebuďte radši líní a zandavejte ji. Sépiovou kost můžete nechat, nebo ji aspoň dejte někam kam tolik neprší nebo tak.

Dotazy?

Tak to je snad vše co bych vám k tomu řekla :) Pokud máte nějaký dotaz, nejsem si jistá, jetsli ho zodpovím xD Ale budu se snažit, tak napište do návštevní knížky nebo sem do komentářů =)


Ananas my rádi :)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Teplota

(Daniel Dvořák, 14. 9. 2018 18:58)

Potřebují šneci stálou teplotu?

Re: Teplota

(Zmrde, 20. 9. 2018 17:56)

Choď do piči.

Z A B I J U . T I . Š N E K Y . R O Z D U P U . J E .

(Z A B I J U . T I . Š N E K Y . R O Z D U P U . J E ., 24. 8. 2018 15:01)

Z
A
B
I
J
U
.
T
I
.
Š
N
E
K
Y
.
R
O
Z
D
U
P
U
.
J
E
.
Z
A
B
I
J
U
.
T
I
.
Š
N
E
K
Y
.
R
O
Z
D
U
P
U
.
J
E
.
Z
A
B
I
J
U
.
T
I
.
Š
N
E
K
Y
.
R
O
Z
D
U
P
U
.
J
E
.
Z
A
B
I
J
U
.
T
I
.
Š
N
E
K
Y
.
R
O
Z
D
U
P
U
.
J
E
.
Z
A
B
I
J
U
.
T
I
.
Š
N
E
K
Y
.
R
O
Z
D
U
P
U
.
J
E
.

Re: Z A B I J U . T I . Š N E K Y . R O Z D U P U . J E .

(Veri cz, 2. 9. 2018 21:32)

Jsi debil

Re: Re: Z A B I J U . T I . Š N E K Y . R O Z D U P U . J E .

(KOKOT, 5. 9. 2018 17:51)

Co tady nadáváš ty mrdko jedna rasistická? Jáááj more choz do piče ty hubo nemytá

Mláďata

(Bára, 20. 6. 2016 14:37)

Dobrý den, mám 3 šnečky. Jednomu je sotva týden, druhému tak 4 měsíce ( mám ho měsíc, nášla jsem ho polosuchého uprostřed silnice ) a třetímu tak 3 měsíce. Zatím jsou malincí, mám je ve vzduśné plastové tak 3. litrové krabičce. Vespod mají hlínu namíchanou s jinou z kompostu. Mají tam mech, 2 klacíky a k jídlu pampeliškové listy, trávu, ledový salát a stříkám jim celý "domeček" vodou a do mělkých jezírek.Chtěla bych se zeptat, jestli jim ještě něco nechybí, něco mám změnit a tak. Musela jsem odjet na 3 dny a mamka se mi o ně měla starat. Když jsem přijela, měli suchou hlínu a jezírka vyschlá. Rychle jsem to vyřešila, ale chyběl můj nejoblíbenější šneček. Našla jsem ho v akváriu, nechápu jak se tam dostal. Vylovila jsem ho a začala brečet a zpomínat, co jsem s ním vše prožila. Když jsem se ho dotkla na noze, trochu se pohnul. Dávám mu naději : dala jsem ho na salát a čekám. Už je to ale 15 minut. Má trochu jiné zbarvení boudy, poradil\a by jste mi prosím, co mám dělat? Jinak mají hladkou mouku pro lepší vívoj ulitky a hodlám se koupit sépiovou kost. Když jsem zvedla mech, byla pod ním vajíčka!!! Moji šnečci jsou ale moc malý a nemůžou mít vajíčka! Nechápu to. Jak se o ně mám starat? Děkuji za odpověd. Bára

Re: Mláďata

(Barbora, 20. 8. 2016 12:27)

Tak co přežil?

Re: Mláďata

(Džambulka, 24. 7. 2018 13:02)

Co si s nim prožila? Já je nechávám jen tak lézt mi po kundičce. Hrozně mě vzrušuje jak lezou. Pak když to nemohu vydržet ho odhodím a dodělám se rukou. Máte taky takové zkušenosti?

Re: Mláďata

(Veri cz, 2. 9. 2018 21:37)

Mě se taky skoro utoptl ale pak jsem si ho pochovala nakrmila a on vylezl.. Je to srdíčko

Malincí šnečci

(Vendy, 8. 8. 2018 11:04)

Ja mam miminko šnečka a nevím jestly a kolik jídla mu davat? :/

Re: Malincí šnečci

(MVDr. Martin Skála, 31. 8. 2018 0:53)

Dobrý den, Mláďata stačí krmit také jednou denně moc toho nesní v téhle zimě co je teďka v létě moc pampelišek nenajdeme, ale okurku jednou denně, některým lidem vadí den starou okousanou okurku vyhodit tak jí tam nechají aby ji šnek snědl celou, ale není tomu tak protože v takovém klima který je v akváriu se mouhou dělat bakterie např. plísně mononukleozy bakterius který ve šnekách způsobují červy a parazity. Děkuji MVDr. Martin Skála

šukám je do ulity

(miluju šneky, 24. 8. 2018 14:59)

C
H
C
A
N
K
Y
.
I
V
A
N
K
Y
.
C
H
C
A
N
K
Y
.
I
V
A
N
K
Y
.
C
H
C
A
N
K
Y
.
I
V
A
N
K
Y
.C
H
C
A
N
K
Y
.
I
V
A
N
K
Y
.
C
H
C
A
N
K
Y
.
I
V
A
N
K
Y
.
C
H
C
A
N
K
Y
.
I
V
A
N
K
Y
.C
H
C
A
N
K
Y
.
I
V
A
N
K
Y
.
C
H
C
A
N
K
Y
.
I
V
A
N
K
Y
.
C
H
C
A
N
K
Y
.
I
V
A
N
K
Y
.

šnexi

(anna aubrechtova, 11. 8. 2018 18:39)

De ochočit šnek??

Můžou šneci dřevo do terária jako prolézačku?

(Šnek, 3. 8. 2018 19:15)

Můžou šneci dřevo do terária jako prolézačku?

M R D K A . Z . K R T K A .

(M R D K A . Z . K R T K A ., 25. 7. 2018 7:12)

M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.
M
R
D
K
A
.
Z
.
K
R
T
K
A
.

Momentous Blood Pressure - Hypertension

(ASmateHedamund, 25. 7. 2018 4:58)

Poids est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre coeur bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-generique-en-ligne-avis/

Našla jsem malého šnečka

(Paja, 19. 5. 2018 18:06)

Dobrý den, dnes jsem našla na zahradě malinkého šnečka. Má trošku prasklou ulitu. V nejbližší době nemám čas jet do zverimexu na sépiovou kost. Můžete prosím poradit co mám se šnečkem dělat?

Re: Našla jsem malého šnečka

(Aja, 6. 7. 2018 13:04)

Můžete jim dát třeba rozdrcené skořápky od vajíček

Re: Našla jsem malého šnečka

(Macek, 24. 7. 2018 9:55)

Strč si ho do prdele a pokud by to nezabralo tak ho ještě předtím rozšlapej na sračky. Pa XOXO

otázka

(Klára, 10. 7. 2018 10:21)

muze jist snek meloun?


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20

následující »