Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava pro šnečky

Potrava je jednou z nejdůložitějších věcí pro šneky potřebná. Šnek sice pár dnů dokáže přežít bez potravy, ale potřebuje prostě něco zeleného. Tady se dozvíte, co šnekům podávat, jak to připravovat, kde to sehnat, co byste měli a co naopek nesmíte. Tak jen čítejte, snad vám to pomůže :)

Co rád jím...

Co se týče šnekova pravidelného jídelníčku, není nijak složité mu jídlo obstarat. Pokud aspoň trochu doma jíte zeleninku, není to problém - Třeba já mám taťku, co má bezlebkovou dietu (znamená že nemůže nic s moukou - delá se mu po tom špatně) takže tátovým hlavním jídlem je ovoce a zelenina, takže já mám o jídlo téměř postaráno xD Není problém nechat šnekovi od oběda okurku že..

Tráva, rostlinky

Hlavní složkou potravy bývá tráva a rostlinky. Zelená potrava je pro šneka základem a potřebují jí dostatek stále u sebe. Šnek samozdřejmě ocení, když mu ve výběhu (pokud máte výběh) necháte růst trávu. Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška. Podáváme ji (jak se dozvíte níže jak často podávat potravu) každé ráno a večer trochu zvlhčenou. Stačí jí namočit a dát jí šnekům, aby nejedli seschlou kytku. Do výběhu nebo terária můžete umístit rostlinky jako je Smetánka lékařská (pampeliška), kopřivy, lopuchy a podobný plevel.

Zeleninka, ovoce

Tak já osobně miluju servírování ovoce a zeleninky. Šnekům totiž můžete dát téměř cokoli! Máte na výběr ze spousty druhů a všelijakých pro ně pochoutek. Sami musíte přijít na to, co má váš šnek rád a to mu poctivě podávat. Osobně doporučuji hlavně okurky, se kterými si šnečci zařučeně pohrají! provrtávají do jejich středů díry, protože je to tam nejměkčí. Okusují je a sloupávají slupku. Dále je dobrým zdrojem energie jablko, které též okoušou a stačí jim i pouhá šlupka na "ostrouhání" kterou oni doslova vylížou aby tam nezbyl ani kus jablka. Mým šnečkům třeba chutná i ananas, doporučuju též salát a mrkev. Můžete podávat i exotické druhy ovoce, šneci přijmou skoro všechno. S jídlem to ale nepřehánějte! (viz. rubrika níže- kolik dávat)...
Šnečci milují okurky...

Doplňková krmiva

Aby byl váš šneček takzvaně fit, existuje spousty možnustí jak mu pomoci. A teď mluvím hlavně o ulitce. Zejména u mladinkých šnečků je potřeba podávat doplňková krmiva, která prospívají stavbě ulity a která obsahují např. vápník. Takovýmkrmivem je sépiová kost. Seženete ji téměř v každém zverimexu za nízké ceny, podle toho kde nakupujete (u nás 15-28 Kč). Také můžete obden podávat mouku (pokud máte mladé tak každý den) při které plžíci nabývají na váze. Občas stačí mouky TROŠKU rozsypat na hromádečku, jenom tolik kolik myslíte že šnečci snědí. Do mysky totiž nechodí tak často, ale já mám vyzkoušené, že z kůry ji na 100% snědí (aspoň ti moji).
Sépiová kost zaujmula i Šmoulinku...

Jak často podávat potravu?

Potravu podáváme každý den. Hlavním jídlem je pampeliška, kterou bychom měli dávat plžům vždy. Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku. Sépiovou kost můžeme nechat v teráriu nebo výběhu pořád (já osobně ji tam mám furt) hlavně pokud máte mladé. Moukou podáváme obden a pokud máme mladé tak taky každý den, protože si potřebují vybudovat dobrou stavbu ulitky, aby byla pevná.

Kolik potravy dávat?

Šnekům musíme dát vždy tolik potravy, aby ani nezůstala, ale ani šnekům nechyběla. To znamená akorát. Nepodávejte šnečkům každý den několik trsů pampelišek a 10 okurek a k tomu 5 kusů jablka. Dejte jim tam tolik, aby vyzbylo na všechny (podle počtu zvířat) máte-li 2 šnečky, stačí 4 lístky pampelišky a 2 orkurky. Pokud stačit nebude, doplníte. Vždycky je lepší přidávat, než pak sbírat zbytky potravy! Pokud máte v teráriu nebo ve výběhu třeba 4 okurky 3 dny, tak je alespoň opláchněte a vyčistěte. Pokud ani pak nebudou mít šnečci zájem, nezbývá nic jiného než ji vyhodit.

Na co dávat pozor

Pozor při krmení si musíme dát na několik věcí. Dávejte si pozor (ve výběhu) když podáváte sladké ovoce (jablko, ananas). Hrozí vám totiž výskyt dotěrných mravenců, kvůli kterým, pokud se hodně rozmnoží, budete pravděpodobně muset stěhovat výběh. Ale prosímvás, nestěhujte ho jakmile uvidíte prvního mravence jak přelízá výběh... Jinak si dávejte pozor, aby strava kterou podáváte nebyla moc seschlá, s plísní, s nečistotami, příp. jinak poškozená. Můžete způsobit problémy šnekům. Co se týče mouky, kterou dáváte do terária či výběhu, NIKDY ji nenechávejte (platí hlavně ve výběhu) venku!!! Pokud ji necháte přes noc venku, stane se vám z ní těsto (vím z vlastní zkušenosti).. Jakmile se z ní ale stane těsto, do kterého nalezou šneci, stane se z ní také lepidlo a šnekům pak dělá problémy z misky vylést. Proto nebuďte radši líní a zandavejte ji. Sépiovou kost můžete nechat, nebo ji aspoň dejte někam kam tolik neprší nebo tak.

Dotazy?

Tak to je snad vše co bych vám k tomu řekla :) Pokud máte nějaký dotaz, nejsem si jistá, jetsli ho zodpovím xD Ale budu se snažit, tak napište do návštevní knížky nebo sem do komentářů =)


Ananas my rádi :)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: ODPOVĚD

(Kristýna Francová, 4. 6. 2016 11:46)

Váš šnek achatina může na krunýř ty skořápky i polo hrubou mouku.

Re: Re: ODPOVĚD

(Natálie, 4. 6. 2016 21:44)

To byla odpověď pro mne? Jestli se mohu zeptat ;)

Re: když praskne ulita snekovi

(Kristina, 12. 7. 2016 10:46)

Kdys se propadne tak si ji naslini a opravi nebo se muze polit studenym hermankovym cajem

šneci

(anna, 2. 7. 2016 10:52)

ahoj ji taky travy

Otázka

(Jana Houskova, 30. 6. 2016 16:17)

Můžou šneci meruňky a víno nebo jahody,borůvky,maliny...?

jak se sneci rodi

(kruhadlo, 20. 6. 2016 16:05)

mam sneka ktery furt leze po snecici a tak se rozmnozuji

jak se sneci rodi

(kruhadlo, 20. 6. 2016 16:02)

Kam mám dát tu mouku? Co dělat,když do té mouky vleze?

(Natálie , 5. 6. 2016 13:00)

A tu mouku mám dát do nějaké mističky? A když do té mouky vleze a bude celej od mouky,co mám dělat?

Šnečci

(Maruska, 25. 5. 2016 19:55)

Staráme se o sneki a nevíme co jim ublizue prosím pomůžete nám???

Re: Šnečci

(Nela Doubicová, 4. 6. 2016 11:50)

Jste mimo vždyt vámto píší zde.

Šnek

(Kristýna Francová, 4. 6. 2016 11:40)

Můj šnek všude leze a já už nevím co mám koupit aby mi nevylez .

Mohu se zeptat,co mohu dát svému Gerrymu na spevnění ulity? ( kromě té kosti)

(Natálie , 4. 6. 2016 10:31)

Dobrý den, mám šnek Gerryho a má takovou křehkou ulitu. Co mu mám dát,aby ji měl pevnou? (kromě té kosti). Je to šnek achatina ;) Četla jsem že mohou na ulitu mít také skořápky od vajíčka. :) Děkuji za odpovědi

Pernicová

(Michaela, 3. 5. 2016 17:35)

Můžu dát šnekovy rajče nebo papriku
Děkuji

:)

(adela, 14. 5. 2016 17:27)

to můžou všichni šnečci nebo jen nějaký

Re: Pernicová

(Miky, 19. 5. 2016 13:42)

rajče mohou ale pozor na semínka ty jsou pro šneky smrtelný takže odstraň semínka a můžeš jim ho dát a papriku můžou taky :)

Pozor na mouku!

(Miky, 19. 5. 2016 13:40)

Ahoj nic proti ale šneci africký mouku nemůžou, protože pak uhynou.
Pokud máte šneky Africký řiďte se timto: viz odkaz http://oblovky.blog.cz/1204/potrava
Je tam vypsaná potrava od A po Z co můžou.

Vše mě zajímá

(Soňa Absolonová, 4. 5. 2016 15:49)

Dobrý den.Zajímá mě například-jak má maji myt veliky vybeh mi sneci mam ctyri

Děkuji za rady a přípravi

(n M, 16. 4. 2016 20:24)

je mi 10 a mám moc ráda šneky tak jsem se rozhodla je pěstovat
a díky vám je to možné děkuji :DD

Dobrý

(Vojta zeman, 9. 4. 2016 7:44)

Díky za radu

heský

(eda, 3. 11. 2015 20:33)


No jeto hesky popsaní a màš nejlepší praci ze všech!doufám že moji přežijou.a teť otáska kolik let se tožije africkí šneci?


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20

následující »