Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava pro šnečky

Potrava je jednou z nejdůložitějších věcí pro šneky potřebná. Šnek sice pár dnů dokáže přežít bez potravy, ale potřebuje prostě něco zeleného. Tady se dozvíte, co šnekům podávat, jak to připravovat, kde to sehnat, co byste měli a co naopek nesmíte. Tak jen čítejte, snad vám to pomůže :)

Co rád jím...

Co se týče šnekova pravidelného jídelníčku, není nijak složité mu jídlo obstarat. Pokud aspoň trochu doma jíte zeleninku, není to problém - Třeba já mám taťku, co má bezlebkovou dietu (znamená že nemůže nic s moukou - delá se mu po tom špatně) takže tátovým hlavním jídlem je ovoce a zelenina, takže já mám o jídlo téměř postaráno xD Není problém nechat šnekovi od oběda okurku že..

Tráva, rostlinky

Hlavní složkou potravy bývá tráva a rostlinky. Zelená potrava je pro šneka základem a potřebují jí dostatek stále u sebe. Šnek samozdřejmě ocení, když mu ve výběhu (pokud máte výběh) necháte růst trávu. Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška. Podáváme ji (jak se dozvíte níže jak často podávat potravu) každé ráno a večer trochu zvlhčenou. Stačí jí namočit a dát jí šnekům, aby nejedli seschlou kytku. Do výběhu nebo terária můžete umístit rostlinky jako je Smetánka lékařská (pampeliška), kopřivy, lopuchy a podobný plevel.

Zeleninka, ovoce

Tak já osobně miluju servírování ovoce a zeleninky. Šnekům totiž můžete dát téměř cokoli! Máte na výběr ze spousty druhů a všelijakých pro ně pochoutek. Sami musíte přijít na to, co má váš šnek rád a to mu poctivě podávat. Osobně doporučuji hlavně okurky, se kterými si šnečci zařučeně pohrají! provrtávají do jejich středů díry, protože je to tam nejměkčí. Okusují je a sloupávají slupku. Dále je dobrým zdrojem energie jablko, které též okoušou a stačí jim i pouhá šlupka na "ostrouhání" kterou oni doslova vylížou aby tam nezbyl ani kus jablka. Mým šnečkům třeba chutná i ananas, doporučuju též salát a mrkev. Můžete podávat i exotické druhy ovoce, šneci přijmou skoro všechno. S jídlem to ale nepřehánějte! (viz. rubrika níže- kolik dávat)...
Šnečci milují okurky...

Doplňková krmiva

Aby byl váš šneček takzvaně fit, existuje spousty možnustí jak mu pomoci. A teď mluvím hlavně o ulitce. Zejména u mladinkých šnečků je potřeba podávat doplňková krmiva, která prospívají stavbě ulity a která obsahují např. vápník. Takovýmkrmivem je sépiová kost. Seženete ji téměř v každém zverimexu za nízké ceny, podle toho kde nakupujete (u nás 15-28 Kč). Také můžete obden podávat mouku (pokud máte mladé tak každý den) při které plžíci nabývají na váze. Občas stačí mouky TROŠKU rozsypat na hromádečku, jenom tolik kolik myslíte že šnečci snědí. Do mysky totiž nechodí tak často, ale já mám vyzkoušené, že z kůry ji na 100% snědí (aspoň ti moji).
Sépiová kost zaujmula i Šmoulinku...

Jak často podávat potravu?

Potravu podáváme každý den. Hlavním jídlem je pampeliška, kterou bychom měli dávat plžům vždy. Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku. Sépiovou kost můžeme nechat v teráriu nebo výběhu pořád (já osobně ji tam mám furt) hlavně pokud máte mladé. Moukou podáváme obden a pokud máme mladé tak taky každý den, protože si potřebují vybudovat dobrou stavbu ulitky, aby byla pevná.

Kolik potravy dávat?

Šnekům musíme dát vždy tolik potravy, aby ani nezůstala, ale ani šnekům nechyběla. To znamená akorát. Nepodávejte šnečkům každý den několik trsů pampelišek a 10 okurek a k tomu 5 kusů jablka. Dejte jim tam tolik, aby vyzbylo na všechny (podle počtu zvířat) máte-li 2 šnečky, stačí 4 lístky pampelišky a 2 orkurky. Pokud stačit nebude, doplníte. Vždycky je lepší přidávat, než pak sbírat zbytky potravy! Pokud máte v teráriu nebo ve výběhu třeba 4 okurky 3 dny, tak je alespoň opláchněte a vyčistěte. Pokud ani pak nebudou mít šnečci zájem, nezbývá nic jiného než ji vyhodit.

Na co dávat pozor

Pozor při krmení si musíme dát na několik věcí. Dávejte si pozor (ve výběhu) když podáváte sladké ovoce (jablko, ananas). Hrozí vám totiž výskyt dotěrných mravenců, kvůli kterým, pokud se hodně rozmnoží, budete pravděpodobně muset stěhovat výběh. Ale prosímvás, nestěhujte ho jakmile uvidíte prvního mravence jak přelízá výběh... Jinak si dávejte pozor, aby strava kterou podáváte nebyla moc seschlá, s plísní, s nečistotami, příp. jinak poškozená. Můžete způsobit problémy šnekům. Co se týče mouky, kterou dáváte do terária či výběhu, NIKDY ji nenechávejte (platí hlavně ve výběhu) venku!!! Pokud ji necháte přes noc venku, stane se vám z ní těsto (vím z vlastní zkušenosti).. Jakmile se z ní ale stane těsto, do kterého nalezou šneci, stane se z ní také lepidlo a šnekům pak dělá problémy z misky vylést. Proto nebuďte radši líní a zandavejte ji. Sépiovou kost můžete nechat, nebo ji aspoň dejte někam kam tolik neprší nebo tak.

Dotazy?

Tak to je snad vše co bych vám k tomu řekla :) Pokud máte nějaký dotaz, nejsem si jistá, jetsli ho zodpovím xD Ale budu se snažit, tak napište do návštevní knížky nebo sem do komentářů =)


Ananas my rádi :)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Alergie

(Vojta, 5. 12. 2016 6:14)

Dobrý den, je mozne mit na sneci alergii, kašel ? Mam jednoho velkeho a asi 50 tak tricentymetrove, vylucuji něco ? Jedna doktorka ma nazor ze mi ten kašel provokuji sneci. Nevimco snimi nikdo to nchce a porad se rozmnozuji n

otázka

(ondřej, 1. 12. 2016 18:03)

dobrý den chtěl bych se zeptat proč se u šneků v substrátu začala dělat voda ? je to změnou ročního období ? Minulý rok v zimě se nic podobného nestalo

děkuji za odpověd

nadezdasmrzakova@ gmail.com

(Nada, 19. 11. 2016 13:01)

Dobry den jak casto mam vymenovat substrat kokosovy mam 2 sneky je jim 2 mesice a jeden ma tenky vrch dekuji sepiovou kost maji SmrzakovaE

Re: nadezdasmrzakova@ gmail.com

(Barbora Dvořáková , 20. 11. 2016 10:46)

Ten substrát se mnění asi tak jednou za dva měsíce.....

šnek

(Satan, 2. 10. 2016 20:14)

Ahoj, prosím kde sehnat Halix Maxima

Re: šnek

(cysyc, 2. 10. 2016 21:56)

Kolik bys jich chtěl?

mouka

(matycz, 21. 7. 2016 15:34)

Mám dávat šnekovi mouku i když je dospělí
?

Re: mouka

(Barbora, 20. 8. 2016 12:17)

ŠNEČEK MOUKU NESMÍ!

jak se sneci rodi

(kruhadlo, 20. 6. 2016 16:01)

Re: jak se sneci rodi

(Barbora, 20. 8. 2016 12:17)

Normálně šneček má vzadu za tykadlama takovou bílou tečku tím se oplodnuje a pak prostě "porodí" bílá vajíčka:)

Rostliny do terária

(Barbora, 20. 8. 2016 12:14)

Dobrý den chtěla bych se zeptat co dát Mexickému šnečkovi do terária za rostlinu?

Snecek

(Jakub Opatřil, 2. 8. 2016 7:59)

Mám obyčejnýho šneka, a nevím jak velkej mám mít výběh

Ulita

(Vojtěch, 31. 7. 2016 17:15)

Roste šnečkům ulita?

Africky snek

(Kristina, 12. 7. 2016 10:43)

Nevite proc muj snek ji jenom okurky??

Re: Africky snek

(matycz s, 21. 7. 2016 15:40)

skus mu dát jenom listy od panpelišky protože kdyby měl okurky a panpelišku vybere si okurky

?

(Sára , 13. 6. 2016 13:52)

Maj být šneci v stínu?

Re: ?

(Kristina, 12. 7. 2016 10:44)

Mneli by byt

Re: ?

(matycz s, 21. 7. 2016 15:37)

Jo maj rádi vlhko a ne slunce

když praskne ulita snekovi

(Štěpánka Nováková, 2. 4. 2016 12:09)

Mohla by jsme se zeptat co se stane když šnekovi africkému praskne ulitá

Re: když praskne ulita snekovi

(Miky, 19. 5. 2016 13:54)

Ahoj je potřeba jí šnečkovy zadělat sádrou taky mi u jednoho praskla a tak jsem mu dala na to sadru a přelakuj jí stačí pruhledný lak na nehty a po týdnu nebo 14 dnesćh jí můžeš vlažnou vodou umýt. Pokud máš šnečka a špatně ti roste ulita tak se koukni sem. Pro více info se koukni zde: http://oblovky.blog.cz/1204/nemoci-achatin
http://africtisnecci.blog.cz/1304/praskla-ulita


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20

následující »