Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava pro šnečky

Potrava je jednou z nejdůložitějších věcí pro šneky potřebná. Šnek sice pár dnů dokáže přežít bez potravy, ale potřebuje prostě něco zeleného. Tady se dozvíte, co šnekům podávat, jak to připravovat, kde to sehnat, co byste měli a co naopek nesmíte. Tak jen čítejte, snad vám to pomůže :)

Co rád jím...

Co se týče šnekova pravidelného jídelníčku, není nijak složité mu jídlo obstarat. Pokud aspoň trochu doma jíte zeleninku, není to problém - Třeba já mám taťku, co má bezlebkovou dietu (znamená že nemůže nic s moukou - delá se mu po tom špatně) takže tátovým hlavním jídlem je ovoce a zelenina, takže já mám o jídlo téměř postaráno xD Není problém nechat šnekovi od oběda okurku že..

Tráva, rostlinky

Hlavní složkou potravy bývá tráva a rostlinky. Zelená potrava je pro šneka základem a potřebují jí dostatek stále u sebe. Šnek samozdřejmě ocení, když mu ve výběhu (pokud máte výběh) necháte růst trávu. Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška. Podáváme ji (jak se dozvíte níže jak často podávat potravu) každé ráno a večer trochu zvlhčenou. Stačí jí namočit a dát jí šnekům, aby nejedli seschlou kytku. Do výběhu nebo terária můžete umístit rostlinky jako je Smetánka lékařská (pampeliška), kopřivy, lopuchy a podobný plevel.

Zeleninka, ovoce

Tak já osobně miluju servírování ovoce a zeleninky. Šnekům totiž můžete dát téměř cokoli! Máte na výběr ze spousty druhů a všelijakých pro ně pochoutek. Sami musíte přijít na to, co má váš šnek rád a to mu poctivě podávat. Osobně doporučuji hlavně okurky, se kterými si šnečci zařučeně pohrají! provrtávají do jejich středů díry, protože je to tam nejměkčí. Okusují je a sloupávají slupku. Dále je dobrým zdrojem energie jablko, které též okoušou a stačí jim i pouhá šlupka na "ostrouhání" kterou oni doslova vylížou aby tam nezbyl ani kus jablka. Mým šnečkům třeba chutná i ananas, doporučuju též salát a mrkev. Můžete podávat i exotické druhy ovoce, šneci přijmou skoro všechno. S jídlem to ale nepřehánějte! (viz. rubrika níže- kolik dávat)...
Šnečci milují okurky...

Doplňková krmiva

Aby byl váš šneček takzvaně fit, existuje spousty možnustí jak mu pomoci. A teď mluvím hlavně o ulitce. Zejména u mladinkých šnečků je potřeba podávat doplňková krmiva, která prospívají stavbě ulity a která obsahují např. vápník. Takovýmkrmivem je sépiová kost. Seženete ji téměř v každém zverimexu za nízké ceny, podle toho kde nakupujete (u nás 15-28 Kč). Také můžete obden podávat mouku (pokud máte mladé tak každý den) při které plžíci nabývají na váze. Občas stačí mouky TROŠKU rozsypat na hromádečku, jenom tolik kolik myslíte že šnečci snědí. Do mysky totiž nechodí tak často, ale já mám vyzkoušené, že z kůry ji na 100% snědí (aspoň ti moji).
Sépiová kost zaujmula i Šmoulinku...

Jak často podávat potravu?

Potravu podáváme každý den. Hlavním jídlem je pampeliška, kterou bychom měli dávat plžům vždy. Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku. Sépiovou kost můžeme nechat v teráriu nebo výběhu pořád (já osobně ji tam mám furt) hlavně pokud máte mladé. Moukou podáváme obden a pokud máme mladé tak taky každý den, protože si potřebují vybudovat dobrou stavbu ulitky, aby byla pevná.

Kolik potravy dávat?

Šnekům musíme dát vždy tolik potravy, aby ani nezůstala, ale ani šnekům nechyběla. To znamená akorát. Nepodávejte šnečkům každý den několik trsů pampelišek a 10 okurek a k tomu 5 kusů jablka. Dejte jim tam tolik, aby vyzbylo na všechny (podle počtu zvířat) máte-li 2 šnečky, stačí 4 lístky pampelišky a 2 orkurky. Pokud stačit nebude, doplníte. Vždycky je lepší přidávat, než pak sbírat zbytky potravy! Pokud máte v teráriu nebo ve výběhu třeba 4 okurky 3 dny, tak je alespoň opláchněte a vyčistěte. Pokud ani pak nebudou mít šnečci zájem, nezbývá nic jiného než ji vyhodit.

Na co dávat pozor

Pozor při krmení si musíme dát na několik věcí. Dávejte si pozor (ve výběhu) když podáváte sladké ovoce (jablko, ananas). Hrozí vám totiž výskyt dotěrných mravenců, kvůli kterým, pokud se hodně rozmnoží, budete pravděpodobně muset stěhovat výběh. Ale prosímvás, nestěhujte ho jakmile uvidíte prvního mravence jak přelízá výběh... Jinak si dávejte pozor, aby strava kterou podáváte nebyla moc seschlá, s plísní, s nečistotami, příp. jinak poškozená. Můžete způsobit problémy šnekům. Co se týče mouky, kterou dáváte do terária či výběhu, NIKDY ji nenechávejte (platí hlavně ve výběhu) venku!!! Pokud ji necháte přes noc venku, stane se vám z ní těsto (vím z vlastní zkušenosti).. Jakmile se z ní ale stane těsto, do kterého nalezou šneci, stane se z ní také lepidlo a šnekům pak dělá problémy z misky vylést. Proto nebuďte radši líní a zandavejte ji. Sépiovou kost můžete nechat, nebo ji aspoň dejte někam kam tolik neprší nebo tak.

Dotazy?

Tak to je snad vše co bych vám k tomu řekla :) Pokud máte nějaký dotaz, nejsem si jistá, jetsli ho zodpovím xD Ale budu se snažit, tak napište do návštevní knížky nebo sem do komentářů =)


Ananas my rádi :)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: otázka

(Karel, 23. 7. 2018 8:54)

Ahoj, ano. Žere všechno. Moji šneci mají rádi i hermelín.

Něco se děje

(Aja, 6. 7. 2018 13:35)

Zajímalo by mě co je šnečkovi když se mu pouští to co má pod ulitou
(to bílé)
Moc děkuji za rady.

Re: Něco se děje

(Lejla, 23. 7. 2018 8:52)

Ahoj Ájo, nemusíš se bát. To jsou jen sračky. Jak papinká tu sepiovou kost, tak se mu zbarví hovna do bíla. Takže hlavu nahoru, ukliď po něm ty sračky a usměj se.

Šnek nejí

(Iva Burešová , 11. 9. 2017 17:10)

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Mám necelý týden doma afrického šneka a nechce žrát nic jiného než sépiovou kost. Je to normální?

Re: Šnek nejí

(Krista, 2. 6. 2018 14:15)

No myslím že ne má jist i salat nebo nákou zeleninu :/

Re: Šnek nejí

(Natálie , 9. 6. 2018 19:18)

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli šnek může třešeň?

Re: Re: Šnek nejí

(Aja, 6. 7. 2018 13:14)

Pokud tu třešeň ještě nesnědl tak ji nesní.
Podle mě šneci třešně nejí.

šnek ist the best

(I Love Šnek, 25. 5. 2018 14:51)

Ahoj šnečáčata, mám doma celkem skoro 100 šneků. Teď je už ale nechci. Mohu je spláchnout postupně do záchodu?
Už týden je rosím olejem proti korozi a čističem brzd, ale oni jsou stále živí. Karolína mi poradila je dát na pár hodin do mražáku. To ale taky nepomohlo. Děkuji za vaše rady.

Re: šnek ist the best

(Aja, 6. 7. 2018 13:08)

TAK JE PUSŤTE VOLNĚ DO PŘÍRODY!! chudáky!!!

Šneci a hlína

(Ksena Biruk , 30. 1. 2018 15:13)

Ahoj kamarádka mě říkala že šneci musejí mít specialní
Hlínu abych je mohla chovat ale já nevim kde to mám koupit a myslim si že normální Hlínu poradte mi někdo prosím

Re: Šneci a hlína

(Theressa, 5. 7. 2018 16:30)

Tomu se říká kokosová drť, seženete ji v každém zverimexu. Stojí kolem 50 Kč.

Pohodlí

(Šimon Kohout , 23. 4. 2018 18:02)

Já mám čtyři šneky a kolik mám udělat dírek a kolik tak centimetrů kdyz je mám ve sklenici prosím.

Dobrý den

(Štěpán Gajdoš, 11. 3. 2018 15:47)

Může být v boxu nasazená tráva?

Hihi

(Daniel, 18. 10. 2017 20:13)

Ahoj mám jich 13,děkuji za rady

Re: Hihi

(Vanesa, 30. 1. 2018 15:22)

Super to jsme rádi

ŠNECI NESMÍ MOUKU!!!!!

(Ivana, 28. 12. 2017 20:33)

Šneci esmi mouku uspává je a ani ji neumi strávit mouka se podává pouze smekám které chcete zahubit!!!!

Co také ji africky snek

(Mam také sneka jmenuje se Ulitka ale nejí mi mrkvicku to nechali mohla by jste mi poradit proč mi ji neji???? , 17. 11. 2017 14:45)

Může jist i jablko okurky ale nejraději salát jaké kolo druhů ale vim jen to ze maji radi salat ze zahrady

Šneci mláďata

(Pet, 11. 11. 2017 15:17)

Dobrý den, dnes jsme s dcerou našly malinké šneky ( mláďata?). Teď je máme v PET lahví. Co dál?
Děkuji

Můj šnek nic nechce jíst

(Sára Ambrůžková, 25. 9. 2017 17:26)

Můžu se zeptat můj šnek noc nejí už asi den jen okusuje karton..

Moji šnečci mi pořád utíkají proč

(Daniel, 18. 10. 2017 20:20)

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20

následující »