Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava pro šnečky

Potrava je jednou z nejdůložitějších věcí pro šneky potřebná. Šnek sice pár dnů dokáže přežít bez potravy, ale potřebuje prostě něco zeleného. Tady se dozvíte, co šnekům podávat, jak to připravovat, kde to sehnat, co byste měli a co naopek nesmíte. Tak jen čítejte, snad vám to pomůže :)

Co rád jím...

Co se týče šnekova pravidelného jídelníčku, není nijak složité mu jídlo obstarat. Pokud aspoň trochu doma jíte zeleninku, není to problém - Třeba já mám taťku, co má bezlebkovou dietu (znamená že nemůže nic s moukou - delá se mu po tom špatně) takže tátovým hlavním jídlem je ovoce a zelenina, takže já mám o jídlo téměř postaráno xD Není problém nechat šnekovi od oběda okurku že..

Tráva, rostlinky

Hlavní složkou potravy bývá tráva a rostlinky. Zelená potrava je pro šneka základem a potřebují jí dostatek stále u sebe. Šnek samozdřejmě ocení, když mu ve výběhu (pokud máte výběh) necháte růst trávu. Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška. Podáváme ji (jak se dozvíte níže jak často podávat potravu) každé ráno a večer trochu zvlhčenou. Stačí jí namočit a dát jí šnekům, aby nejedli seschlou kytku. Do výběhu nebo terária můžete umístit rostlinky jako je Smetánka lékařská (pampeliška), kopřivy, lopuchy a podobný plevel.

Zeleninka, ovoce

Tak já osobně miluju servírování ovoce a zeleninky. Šnekům totiž můžete dát téměř cokoli! Máte na výběr ze spousty druhů a všelijakých pro ně pochoutek. Sami musíte přijít na to, co má váš šnek rád a to mu poctivě podávat. Osobně doporučuji hlavně okurky, se kterými si šnečci zařučeně pohrají! provrtávají do jejich středů díry, protože je to tam nejměkčí. Okusují je a sloupávají slupku. Dále je dobrým zdrojem energie jablko, které též okoušou a stačí jim i pouhá šlupka na "ostrouhání" kterou oni doslova vylížou aby tam nezbyl ani kus jablka. Mým šnečkům třeba chutná i ananas, doporučuju též salát a mrkev. Můžete podávat i exotické druhy ovoce, šneci přijmou skoro všechno. S jídlem to ale nepřehánějte! (viz. rubrika níže- kolik dávat)...
Šnečci milují okurky...

Doplňková krmiva

Aby byl váš šneček takzvaně fit, existuje spousty možnustí jak mu pomoci. A teď mluvím hlavně o ulitce. Zejména u mladinkých šnečků je potřeba podávat doplňková krmiva, která prospívají stavbě ulity a která obsahují např. vápník. Takovýmkrmivem je sépiová kost. Seženete ji téměř v každém zverimexu za nízké ceny, podle toho kde nakupujete (u nás 15-28 Kč). Také můžete obden podávat mouku (pokud máte mladé tak každý den) při které plžíci nabývají na váze. Občas stačí mouky TROŠKU rozsypat na hromádečku, jenom tolik kolik myslíte že šnečci snědí. Do mysky totiž nechodí tak často, ale já mám vyzkoušené, že z kůry ji na 100% snědí (aspoň ti moji).
Sépiová kost zaujmula i Šmoulinku...

Jak často podávat potravu?

Potravu podáváme každý den. Hlavním jídlem je pampeliška, kterou bychom měli dávat plžům vždy. Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku. Sépiovou kost můžeme nechat v teráriu nebo výběhu pořád (já osobně ji tam mám furt) hlavně pokud máte mladé. Moukou podáváme obden a pokud máme mladé tak taky každý den, protože si potřebují vybudovat dobrou stavbu ulitky, aby byla pevná.

Kolik potravy dávat?

Šnekům musíme dát vždy tolik potravy, aby ani nezůstala, ale ani šnekům nechyběla. To znamená akorát. Nepodávejte šnečkům každý den několik trsů pampelišek a 10 okurek a k tomu 5 kusů jablka. Dejte jim tam tolik, aby vyzbylo na všechny (podle počtu zvířat) máte-li 2 šnečky, stačí 4 lístky pampelišky a 2 orkurky. Pokud stačit nebude, doplníte. Vždycky je lepší přidávat, než pak sbírat zbytky potravy! Pokud máte v teráriu nebo ve výběhu třeba 4 okurky 3 dny, tak je alespoň opláchněte a vyčistěte. Pokud ani pak nebudou mít šnečci zájem, nezbývá nic jiného než ji vyhodit.

Na co dávat pozor

Pozor při krmení si musíme dát na několik věcí. Dávejte si pozor (ve výběhu) když podáváte sladké ovoce (jablko, ananas). Hrozí vám totiž výskyt dotěrných mravenců, kvůli kterým, pokud se hodně rozmnoží, budete pravděpodobně muset stěhovat výběh. Ale prosímvás, nestěhujte ho jakmile uvidíte prvního mravence jak přelízá výběh... Jinak si dávejte pozor, aby strava kterou podáváte nebyla moc seschlá, s plísní, s nečistotami, příp. jinak poškozená. Můžete způsobit problémy šnekům. Co se týče mouky, kterou dáváte do terária či výběhu, NIKDY ji nenechávejte (platí hlavně ve výběhu) venku!!! Pokud ji necháte přes noc venku, stane se vám z ní těsto (vím z vlastní zkušenosti).. Jakmile se z ní ale stane těsto, do kterého nalezou šneci, stane se z ní také lepidlo a šnekům pak dělá problémy z misky vylést. Proto nebuďte radši líní a zandavejte ji. Sépiovou kost můžete nechat, nebo ji aspoň dejte někam kam tolik neprší nebo tak.

Dotazy?

Tak to je snad vše co bych vám k tomu řekla :) Pokud máte nějaký dotaz, nejsem si jistá, jetsli ho zodpovím xD Ale budu se snažit, tak napište do návštevní knížky nebo sem do komentářů =)


Ananas my rádi :)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pásovka hajní

(John Embryson, 7. 9. 2013 14:11)

Kolikrát kladou vejce a kolika let se dožívají?

Re: ŠNĚK

(Zuzana, 18. 2. 2014 23:05)

Zkus ho porosit,někdy se zavrtávají často do hlíny,když nemají dost vlhké prostředí. Ale jinak je to normální věc,pokud tam není pořád :)

začátek

(gabi, 22. 10. 2013 20:14)

Dobrý den rozhodli jsem se pořidit si šneka máme hodně dotazů ale ten hlavní je ten čistí se šnekovi akvarko? a jak často?děkuji

Re: začátek

(Zuzana, 18. 2. 2014 23:04)

Čistit terárko tak jednou za cca 2 měsíce nebo když už je to potřeba,to poznáš.. :) Jinak všechno si lehce můžeš vyhledat na netu,třeba tohle je podle mě velice dobře zpracovaná stránka http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/achatina.html (není moje)

potrava

(Jana, 15. 2. 2014 11:40)

Dobrý den :) já od kamaráda dostanu šneka afrického :) a oni mu místo sépiové kosti dávají nasekané kousky skořápky je to v pořádku?

Re: potrava

(Zuzana, 18. 2. 2014 23:01)

Nadrcené vaječné skořápky,sépiová kost,křída.. to všechno mohou a aspoň jedno z toho potřebují pro doplnění vápníku,já doporučuji sépiovou kost.. :)

šnek Africky

(Martin, 22. 10. 2013 13:04)

Dobry den chci se zeptat jestli se šnek Africky zazimovavá je stale v ulite a nezere je mrtvý nebo zazimovany

Re: šnek Africky

(nezname, 10. 12. 2013 16:59)

Ahoj zkus snek dat na teplo a orosit

zahradní

(Markéta, 5. 7. 2013 10:57)

Ahoj já mám šneky zahradní ale vůbec jim nechutná pampeliška ale jahody jo :D

jak na bydléní

(Tereza, 28. 6. 2013 12:16)

a co bydléní jak mu udělat domeček?

Mouka

(Masopustová Radka, 28. 5. 2013 15:27)

Dobrý den,já envím,co je to ta mouka(vím ale nevím k čemu je a jak ji tam mám šnekům dát prosím pomozte)
Předem děkuji
PS:Jsem nováček v pěstování šneků

ŽEROU SE

(Petr, 12. 4. 2013 12:33)

Mam problém stim, ze se mi sneci si navzajem okusiji ulity.. pritom maj sepiovou kost a jidlo... Mam šneky bílé, ulity žluté. Co se snima deje ? Muzu jim davat vajickové skořápky misto sepiovky ?

Re: ŽEROU SE

(prokop.spanel@gmail.com, 25. 5. 2013 8:03)

kde bydlis

Šneci Kdy Vylezají

(Bru Net Káá, 10. 3. 2013 9:35)

Ahoj chtěla bych se zeptat kdy šneci vilézají..
,,
,,???

Re: Šneci Kdy Vylezají

(Tereza, 28. 4. 2013 18:48)

po dešti a když je vlhko ...:DD

Re: Šneci Kdy Vylezají

(Nikča, 17. 5. 2013 11:09)

Jak kdy. Vetšinou se jim přes zimu udělá pod ulitou taková folie takže třeba 1 měsíc nevylezou tak se nemusíte bát že chcípli. Já jim například tu folii udloupnu ale táké si jí prorazí sami když žijí ve volné přírodě.

dotaz

(Tereza, 28. 4. 2013 18:46)

Dobrý den
jestli se můžu zeptat co podávat místo sepiové kosti je nějaká možnost než jí seženeme.....děkuji

mouka ???

(mouka ??, 20. 4. 2013 21:21)

Jakou mam davat mim mladim sneckům mouku hrubou nebo hladkou nebo polo.. ????????????

-

(Tóňa J., 2. 4. 2013 14:52)

Kdy šneci vylázají a jak poznám samečka od samičky?????

Re: -

(neli, 16. 4. 2013 15:35)

Šnek je hermafrodit takže je obojetného pohlaví
Přeji pěkný den.
Zdraví Neli
neliweb.estranky.cz


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20

následující »