Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava pro šnečky

Potrava je jednou z nejdůložitějších věcí pro šneky potřebná. Šnek sice pár dnů dokáže přežít bez potravy, ale potřebuje prostě něco zeleného. Tady se dozvíte, co šnekům podávat, jak to připravovat, kde to sehnat, co byste měli a co naopek nesmíte. Tak jen čítejte, snad vám to pomůže :)

Co rád jím...

Co se týče šnekova pravidelného jídelníčku, není nijak složité mu jídlo obstarat. Pokud aspoň trochu doma jíte zeleninku, není to problém - Třeba já mám taťku, co má bezlebkovou dietu (znamená že nemůže nic s moukou - delá se mu po tom špatně) takže tátovým hlavním jídlem je ovoce a zelenina, takže já mám o jídlo téměř postaráno xD Není problém nechat šnekovi od oběda okurku že..

Tráva, rostlinky

Hlavní složkou potravy bývá tráva a rostlinky. Zelená potrava je pro šneka základem a potřebují jí dostatek stále u sebe. Šnek samozdřejmě ocení, když mu ve výběhu (pokud máte výběh) necháte růst trávu. Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška. Podáváme ji (jak se dozvíte níže jak často podávat potravu) každé ráno a večer trochu zvlhčenou. Stačí jí namočit a dát jí šnekům, aby nejedli seschlou kytku. Do výběhu nebo terária můžete umístit rostlinky jako je Smetánka lékařská (pampeliška), kopřivy, lopuchy a podobný plevel.

Zeleninka, ovoce

Tak já osobně miluju servírování ovoce a zeleninky. Šnekům totiž můžete dát téměř cokoli! Máte na výběr ze spousty druhů a všelijakých pro ně pochoutek. Sami musíte přijít na to, co má váš šnek rád a to mu poctivě podávat. Osobně doporučuji hlavně okurky, se kterými si šnečci zařučeně pohrají! provrtávají do jejich středů díry, protože je to tam nejměkčí. Okusují je a sloupávají slupku. Dále je dobrým zdrojem energie jablko, které též okoušou a stačí jim i pouhá šlupka na "ostrouhání" kterou oni doslova vylížou aby tam nezbyl ani kus jablka. Mým šnečkům třeba chutná i ananas, doporučuju též salát a mrkev. Můžete podávat i exotické druhy ovoce, šneci přijmou skoro všechno. S jídlem to ale nepřehánějte! (viz. rubrika níže- kolik dávat)...
Šnečci milují okurky...

Doplňková krmiva

Aby byl váš šneček takzvaně fit, existuje spousty možnustí jak mu pomoci. A teď mluvím hlavně o ulitce. Zejména u mladinkých šnečků je potřeba podávat doplňková krmiva, která prospívají stavbě ulity a která obsahují např. vápník. Takovýmkrmivem je sépiová kost. Seženete ji téměř v každém zverimexu za nízké ceny, podle toho kde nakupujete (u nás 15-28 Kč). Také můžete obden podávat mouku (pokud máte mladé tak každý den) při které plžíci nabývají na váze. Občas stačí mouky TROŠKU rozsypat na hromádečku, jenom tolik kolik myslíte že šnečci snědí. Do mysky totiž nechodí tak často, ale já mám vyzkoušené, že z kůry ji na 100% snědí (aspoň ti moji).
Sépiová kost zaujmula i Šmoulinku...

Jak často podávat potravu?

Potravu podáváme každý den. Hlavním jídlem je pampeliška, kterou bychom měli dávat plžům vždy. Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku. Sépiovou kost můžeme nechat v teráriu nebo výběhu pořád (já osobně ji tam mám furt) hlavně pokud máte mladé. Moukou podáváme obden a pokud máme mladé tak taky každý den, protože si potřebují vybudovat dobrou stavbu ulitky, aby byla pevná.

Kolik potravy dávat?

Šnekům musíme dát vždy tolik potravy, aby ani nezůstala, ale ani šnekům nechyběla. To znamená akorát. Nepodávejte šnečkům každý den několik trsů pampelišek a 10 okurek a k tomu 5 kusů jablka. Dejte jim tam tolik, aby vyzbylo na všechny (podle počtu zvířat) máte-li 2 šnečky, stačí 4 lístky pampelišky a 2 orkurky. Pokud stačit nebude, doplníte. Vždycky je lepší přidávat, než pak sbírat zbytky potravy! Pokud máte v teráriu nebo ve výběhu třeba 4 okurky 3 dny, tak je alespoň opláchněte a vyčistěte. Pokud ani pak nebudou mít šnečci zájem, nezbývá nic jiného než ji vyhodit.

Na co dávat pozor

Pozor při krmení si musíme dát na několik věcí. Dávejte si pozor (ve výběhu) když podáváte sladké ovoce (jablko, ananas). Hrozí vám totiž výskyt dotěrných mravenců, kvůli kterým, pokud se hodně rozmnoží, budete pravděpodobně muset stěhovat výběh. Ale prosímvás, nestěhujte ho jakmile uvidíte prvního mravence jak přelízá výběh... Jinak si dávejte pozor, aby strava kterou podáváte nebyla moc seschlá, s plísní, s nečistotami, příp. jinak poškozená. Můžete způsobit problémy šnekům. Co se týče mouky, kterou dáváte do terária či výběhu, NIKDY ji nenechávejte (platí hlavně ve výběhu) venku!!! Pokud ji necháte přes noc venku, stane se vám z ní těsto (vím z vlastní zkušenosti).. Jakmile se z ní ale stane těsto, do kterého nalezou šneci, stane se z ní také lepidlo a šnekům pak dělá problémy z misky vylést. Proto nebuďte radši líní a zandavejte ji. Sépiovou kost můžete nechat, nebo ji aspoň dejte někam kam tolik neprší nebo tak.

Dotazy?

Tak to je snad vše co bych vám k tomu řekla :) Pokud máte nějaký dotaz, nejsem si jistá, jetsli ho zodpovím xD Ale budu se snažit, tak napište do návštevní knížky nebo sem do komentářů =)


Ananas my rádi :)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:D šnek

(neres, 24. 3. 2012 13:54)

co jim můžem vařit jaká jídla

Jak snek prezimuje

(Snek, 31. 12. 2011 20:15)

Dobry den, hezka stranka =) Nevíte jak se starat o šneka když přezimuje ? Je potřeba mu dávat méne krmiva ? Šneci jsou po celý rok v domě, takže vůbec nevím, jestli změny teplot nějak pocitují.

Re: Jak snek prezimuje

(šárka, 3. 3. 2012 15:01)

krmivo jim nedávat celou zimu spí

šnek

(šárka, 3. 3. 2012 14:57)

dobrý den mám 5 šnečkú a 4 velcí které nechtejí vilezat a 1 mládě prosím nevíte proč mí 4 šnečci odmítají vilézat??? prosím napište mi emajl jestli to víte muj emajl je Sarka.Hetzendorfova@seznam.cz

šneci a strava

(sabina, 25. 2. 2012 12:05)

šneci jedí radi sepijovou kost a radi mají i kapustu o šneka se musíš dobře starat když je leto nebo jaro nedávat je na sluníčko
mužou umřít jsou 2 druhy z čech velký a malý vencí jsou hnědí a malý jsou žlutý...

jak šneci přezimují?

(Selena, 2. 1. 2012 10:30)

jak šneci přezimují. potřebuju to vědět až bude mrznout.

Re: jak šneci přezimují?

(sf-snecek, 15. 1. 2012 15:18)

Přezimují tak že si vytvoří takovou zádku na obústí(na tom bílém cosi)

Hlína

(Monika komárková, 11. 5. 2010 11:39)

Může se dát jako substrát místo kokosové drti i hlína? Prosím potřebuji to vědět.Děkuju

Re: Hlína

(jjjjj, 25. 11. 2011 15:36)

jo

Re: Hlína

(helena, 2. 1. 2012 10:22)

no nedavala bych.
ale skusit to mužeš.

kdyby si vyděla že se jim nezamlouvá tak jí vyndej a pořádně vyčisti.

pije

(jjjjj, 25. 11. 2011 13:35)

pijou afričtí šneci? prosim o rychlou odpoved

Re: pije

(sf-snecek, 17. 12. 2011 17:38)

No jasně

Začínáme s chovem

(Natinka a Daneček, 21. 7. 2011 9:16)

Máme šnečka už 14 dní a každou noc nám utíká co mám dělat aby mi neutekl? odpověĎ posílejte na: 5.natalka@seznam.cz

jooooooo

(Kate, 15. 6. 2011 18:47)

Ahoj,
doma mám terárko se řema achatinama, mám tam tři kytky a sépiovou kost, nevim jestli mam přejít na skořápky!

ách né

(nikolka, 31. 5. 2011 16:28)

utekl mi můj nejhezčí šnek pomóc

Nevím

(Jasmínka =), 24. 4. 2011 20:17)

hrozě šnečky miluju..máme je doma :)

Re: Nevím

(nikolka, 27. 5. 2011 14:05)

já mám doma zatím jednoho šneka a moc prosím o rady jak se o něj mám starat DÍKY

POSÍLEJTE RADY NA : nikolka.h@centrum.cz

jsou všežravci?

(kikiša šab., 5. 5. 2011 21:29)

mám kámošku co má achatyny.a vím od ní že jim podávala i šunku. já budu mít jiš zmiňované pásovky/u(v jiném komentáři)
a má otázka zní :
Mohu jí/jim podávat
i maso?
díky moc kikiša šab

prasklá ulita

(kubas =), 2. 5. 2011 20:16)

mám 4 nové šnečky ale jeden z nich je malý asi 5cm má prasklou ulitu ve předu nad hlavou a nevím co s tím? doufám že mu to sroste jestli někdo víte nad prosím napište na e-mailovou adresu: plachy.jakub@e-mail.cz.
DĚKUJI!!!! =)

heh

(Gagyza, 1. 5. 2011 20:53)

moji šneci.. to sou pacoši.. hlavně František... když sem ho našla tak než sem ho donesla domů tak sem ho měla v papírový krabičce a on ju celou okousal... nevím jak mu bylo..... nebo Emil... Kokoti od nás mu dali na pampelišku kremžskou hořčici a klobásu... prej mu to chutnalo.. ještě mu dali do víčka od limči víno a pak 2 dny spal chudák....


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19

následující »